Lidovky.cz

Česko

Lidé vidí, že očkování funguje a nikoho moc nezabíjí, říká Prymula. Na Sputnik změnil názor

Roman Prymula | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Premium Rozhovor
Praha - Dříve za ruskou vakcínu bojoval, teď uznává, že je zřejmě mimo hru. „Už nemá šanci se zapojit,“ říká v rozhovoru epidemiolog Roman Prymula. Podle něj si Česko vystačí s očkovacími látkami, které má objednané přes společné smlouvy EU.

Lékový ústav prozkoumal dokumenty ke Sputniku V, k posouzení vakcíny na koronavirus ale nestačily

Lidovky.cz: Podle premiéra Andreje Babiše by všichni zájemci o očkování proti covidu mohli být v Česku naočkováni nejpozději do konce srpna. Je to reálné?
Myslím si, že se to blíží realitě. Pokud budeme mít tolik vakcín, kolik je naslibováno, tak ano.

Lidovky.cz: A o kolik lidí jde?
V tuto chvíli jde o pět a půl až šest milionu zájemců. Vychází to z různých průzkumů, které ukazují zájem o očkování. Jde o poměrně vysoké číslo, reálně bude o něco nižší, někde na pěti milionech lidí. A to z toho důvodu, že v průzkumech je spoustu lidí, kterým ještě nebylo osmnáct let. Pouze vakcína Pfizer je v tuto chvíli povolená pro nedospělou populaci, a to až od šestnácti let.

Ruská vakcína Sputnik V
Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil na tiskové konferenci, že...

Lidovky.cz: Ministr zdravotnictví Petr Arenberger pro MF DNES minulý týden uvedl, že od konce června by se k očkování mohl přihlásit každý bez omezení věku. Nemělo by to být dříve, abychom to všechno stihli?
Nejdříve musíme proočkovat rizikovější skupiny a potom můžeme jít na ty méně rizikové. Takže v tuto chvíli ještě nějaké priority musíme mít. Očkování bez limitu na konci června je podle mě dobrý plán, to také vidím jako reálné.

Lidovky.cz: Zájem o očkování roste. Podle průzkumu agentury Median stálo o vakcínu proti covidu začátkem března 64 procent lidí. Všímáte si jako epidemiolog, že ubývá odpůrců?
Samozřejmě. Na začátku se chtělo nechat očkovat méně než čtyřicet procent populace, to by byl problém. Teď lidé vidí, že očkování funguje a nikoho moc nezabíjí. Takže najednou obracejí a naopak chtějí vakcínu.

Lidovky.cz: Vraťme se k plánu naočkovat do konce srpna všechny zájemce. Vystačí nám na to vakcíny, které máme objednané přes společné smlouvy EU?
Když vidíme, jaký je zájem a které skupiny se budou v reálu očkovat, tak by podle mě vystačit měly. Hlavně došlo k prudkému navýšení od Pfizeru.

Lidovky.cz: Jaký máte v tuto chvíli názor na Sputnik V? Už ho nebudeme potřebovat?
Už to časově úplně nezapadá. Není reálné, že by se do prázdnin mohl v Česku používat. Data stále k dispozici nejsou, takže podle mě se tady v očkovacím schématu neuplatní.

Lidovky.cz: Takže byste s ním nepočítal?
V tuto chvíli se domnívám, že nemá šanci se zapojit.

Lidovky.cz: Jinými slovy tedy nebudeme muset shánět vakcíny mimo společný mechanismus EU?
Přesně tak. Když tady bude dva a půl milionu dávek jenom za následující čtyři týdny, tak to postupně povede k tomu, že populace, která chce dostat vakcínu, bude proočkovaná.

Lidovky.cz: Měly by se zapojit i firmy a očkovat své zaměstnance?
To je podle mě vhodné, protože tím se to celé urychlí. Zatím to není možné, protože nedošlo k tomu, že by Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) propustil nějakou šarži, která by byla mimo státní kontingent.

Lidovky.cz: A v jakém případě to bude možné?
SÚKL má pravomoc pouštět na území České republiky vakcíny a jiné léčivé přípravky. Aby se k nám vakcína dostala, musí mít od něj povolení. Samozřejmě očkovací látka je také schválena Evropskou lékovou agenturou, ale jen SÚKL ji může do Česka pustit. 

Nedostatečné informace od výrobce. Brazilský regulátor neschválil vakcínu Sputnik V

Ve firmách by se využívaly regulérní vakcíny, ale už by šly z komerčního trhu za vyšší ceny, než jsou ve státních tendrech. Nicméně by to nebyly žádné neschválené vakcíny, šlo by o standardní látky, které se tady používají a jsou vyráběny v závodech, které schváleny jsou. Jen už by byly komerční.

Lidovky.cz: Kolik potřebujeme aplikovat vakcín denně, abychom do konce srpna stihli naočkovat všechny zájemce?
Kdybychom očkovali sto tisíc lidí denně, tak za měsíc naočkujeme tři miliony dávek. U nás už využíváme i vakcínu Johnson & Johnson, která se aplikuje v jedné dávce, což nám pomůže. Řekněme tedy, že hranice je sto tisíc lidí denně.

Lidovky.cz: Vláda už ale dříve slibovala, že od již minulého týdne bude očkovat až 100 tisíc lidí denně. Avšak třeba minulé úterý dostalo injekci jen 60 tisíc lidí, kde je chyba?
To bych nerad komentoval. Pokud bychom očkovali méně lidí, třeba na úrovni 50 tisíc obyvatel denně, tak to nestihneme. To znamená, že je nutné očkování zrychlit. Tady jde o dodávky, teď by měly chodit ve větším množství.

Sputnik V nebude třeba. Dodávky schválených vakcín nabírají na obrátkách, měly by podle Hamáčka stačit

Lidovky.cz: Jsou do očkování dobře zapojeni praktičtí lékaři?
Zapojeni určitě jsou, nemohu ale říci, že dobře. Někteří z nich vakcíny mají a očkují, jiní jich mají méně. U praktických lékařů vidím určitou nehomogenitu. Díky nim přitom můžeme opravdu očkovat sto tisíc lidí denně bez velkých problémů.

Lidovky.cz: Proč ale mají někteří praktici méně vakcín než jiní?
To je způsobeno prozatímním nedostatkem očkovacích látek, protože velká centra mají samozřejmě větší šanci se k vakcínám dostat. Mají navíc rozočkovaná schémata z minulosti, takže tam lidé chodí i na druhé dávky očkování a podobně. Proto si myslím, že distribuce k některým praktikům vázne.

Lidovky.cz: Máte mezi vakcínami proti covidu svého favorita?Nemám. Myslím si, že všechny jsou srovnatelné.

Lidovky.cz: Bude zapotřebí v budoucnu očkovat proti covidu i děti?
Není to vyloučené. Pracuje se na tom a v současnosti probíhá celá řada studií právě u dětí. I dětské věkové kategorie podle mého budou v budoucnu očkovány. Nicméně se domnívám, že nebude připadat v úvahu očkování pod šest let věku, možná pod deset let.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.