Lidovky.cz

Česko

Pohled do očkovacího supercentra O2 Universum: čtyři z pěti židlí jsou zatím prázdné, chybí vakcíny

Největší centrum v Česku očkuje jen zhruba na 20 procent. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium Reportáž
PRAHA - „Všechno super, teplota nebyla, covid nebyl,“ hlásí zpoza respirátoru vytáhlý padesátník Vladimír. Právě se nachází u stanoviště lékaře ve velkokapacitním očkovacím centru v pražské hale O2 Universum. Zdravotník si „odfajfkuje“ v telefonu, přesněji ve speciálně vytvořené aplikaci, vše potřebné a pan Vladimír už míří pro první dávku vakcíny Comirnaty od Pfizeru.

V hale O2 universum se rozjelo očkování. Velké centrum má denně zvládnout až 7000 lidí

Celým procesem očkování proti koronaviru prošel během několika minut. Rychlost aplikace injekce, jakou se největší tuzemské očkovací centrum může pochlubit, je jen chabá náplast na fakt, že jeho vytíženost je momentálně minimální.

„Zkrátka teď nejsou vakcíny. Ale já to centrum podporuji,“ řekl k tomu pro Lidovky.cz premiér Andrej Babiš (ANO), který se tam prý byl o víkendu podívat.

Strategií České republiky je začít postupně snižovat počet očkovacích center a zaměřit se na ta velká. Ostatně bude-li i nadále platit, že vakcína od společnosti Pfizer se do ordinací praktických lékařů nedostane, jiná varianta ani není možná. Evropská unie objednává nové dodávky vakcín téměř výhradně už jen od Pfizeru.

Jenže to má pro Česko svá úskalí. Tím prvním je fakt, že dosud více než 70 tisíc seniorů nad 70 let pořád čeká, až se budou moci nechat naočkovat u svých praktiků. Starší ročníky samozřejmě patří ke mezi covidem nejohroženějším skupinám, a pro mnoho z nich je také značně problematické dopravit se z domova do desítky kilometrů vzdálených center. Očkování skrze praktiky ještě k tomu trpí nedostatkem potřebných vakcín – dodávky látek od Moderny a AstraZeneky, které jsou vzhledem ke snazší manipulaci s nimi pro praktické lékaře ideální, mají zpoždění.

Ta samá potíž sužuje také velkokapacitní očkovací centrum v 02 Univerzum. „Právě mě informovali, že na poslední týden května a na celý červen dostaneme jen 33 tisíc dávek vakcín,“ líčí zklamaně královéhradecký stomatolog Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku, jež za projektem centra v pražské Libni stojí.

V Brně se čeká na mladší

Pohled do prostor, kde se injekce aplikují, nabídl minulý pátek dopoledne tento obrázek: ze 24 vakcinačních stanovišť nebyla otevřená ani polovina, dovnitř se lidé šourali po jednotlivcích. Přitom pokud by látek od Pfizeru chodilo do Česka víc, odhaduje Mounajjed, že by se kapacita centra pohybovala mezi 10 až 15 tisíci naočkovaných denně. Místo toho se teď čísla pohybují okolo hranice tří tisíc za den. A to si sem ještě pro vakcínu jezdí lidé z jiných krajů.

Spoléhat jen na nemocnice je bláhové, říká Radek Mounajjed, koordinátor očkovacího centra v O2 universum

Zatímco zájemci v Praze ještě musejí čekat na termíny, v Brně na výstavišti, kde tamní očkovací centrum provozuje Fakultní nemocnice U svaté Anny, mají v horizontu několika dní stovky až nízké jednotky tisíc volných termínů. „Starší kategorie jsou u nás již vyčerpané, víc už jich asi nepřijde. Proto nechápu, proč musíme čekat na to, až nám dá stát zelenou k zapojení i mladších ročníků,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Co umí speciální aplikace

Autoři systému, přes který „běží“ proces očkování v pražské hale, vytvořili pro tento účel i aplikaci, propojenou s potřebnými státními registry. Uživatel si termín očkování rezervuje jako všichni ostatní ve státem spravovaném rezervačním systému, pro přístup do moderního objektu poblíž stanice metra Českomoravská mu systém rovnou vygeneruje QR kód, který je možné vytisknout si či jej prostě nechat v mobilu. Kód slouží jako vstupenka a také jako předvyplněný formulář, který musí každý zkompletovat při registraci.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Samotná cesta centrem už je otázkou minut. Po načtení kódu turniket člověka vpustí dovnitř a vojáci, hlídkující u vchodu, ho nasměrují podél pásky a značek na podlaze. Následuje banální kontrola totožnosti, kde si obsluha za pultem oskenuje QR kód a z předloženého občanského průkazu zkontroluje, zda osobní údaje sedí. Pak už zbývá jen dojít ke stanovišti, kde lékař ověří způsobilost pacienta k očkování. Po vpravení vakcíny do paže pak dotyčný setrvá na čtvrthodinku ve vedlejší hale pro případ, že se projeví nežádoucí účinky.

Mezi „terénními“ lékaři slouží kupříkladu Ivan Jeřábek, náměstek ředitele Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), jež má provoz centra na starost. I jako špičkový kardiolog se nebrání repetitivním úkonům: zeptat se pacienta na povinné otázky a na očkovací kartu mu nalepit štítek s číslem šarže vakcíny, již dostane. Až dosud prý posílal příchozí domů jen výjimečně.

„V minulém týdnu jsme tu měli pár, oba prošli covidem před dvěma měsíci,“ vylíčil lékař s tím, že očkování je doporučeno až tři měsíce po prodělání nemoci. Jeřábek jim z tohoto pohledu příliš brzké očkování rozmluvil; pokud by však na termínu trvali, mohli by přímo na místě podepsat „reverz“ a první dávku dostat. „To je slabý!“ přitakává Jeřábek, když mu Mounajjed referuje o množství dávek Pfizeru, které by mělo do Libně dorazit na příštích pět týdnů.

Dodávky chodí povětšinou v úterý. Putují rovnou do rozměrného mrazáku, který je zvládá zmrazit na požadovaných -72 stupňů Celsia. Pojme něco okolo 20 tisíc dávek.

K nakládání s „Pfizerem“ je třeba až řemeslné zručnosti. Poté, co přes noc rozmrzne v obyčejné lednici o teplotě dva až osm stupňů Celsia, je potřeba ampulky s pěti dávkami vakcíny zvolna desetkrát otočit, aby se správně rozmíchaly nanočástice. S touto fází pomáhá šestici farmaceutů z ÚVN jedna „obracečka“. Opětovné míchání, tentokrát s fyziologickým roztokem, už se provádí ručně. Na očkovací stanoviště pak putuje vakcína natažená do stříkaček a připravená k použití.

O bezpečnost plat s vakcínami po 1170 kusech se stará i speciální bezpečností systém. Kdyby totiž náhodou třeba v noci vypadl proud, spustí to u odpovědných pracovníků ÚVN poplach. Mrazák má však naštěstí svůj náhradní zdroj a většinu vakcín v centru by se tak podařilo bez problémů zachránit.

O systém vyladěný v libeňské aréně už mají zájem i jinde. Vyzkoušet ho chtějí třeba v Hradci Králové, Dobřichovicích, Vsetíně, Brně či v nemocnicích v Ústeckém kraji. V současné době však běží jednání o převzetí aplikace státem a jejím následném provozu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.