Lidovky.cz

Česko

Covid přinesl i další vlnu odložených zvířat. Útulky už se chystají na nárůst počtu nechtěných mazlíčků


Smutný pes | foto: Pixabay.com

Premium Doporučujeme
PRAHA - Domácím mazlíčkům nastávají těžké časy. Může za to covid. V Česku si pandemie vyžádala smrt téměř tří desítek tisíc lidí. Ti za sebou mnohdy zanechali zvíře, jež nyní nemá domov. Útulky si tak začínají všímat čím dál většího množství inzerátů. Většinou pozůstalých, kteří psa ani kočku zkrátka nechtějí.

„Lidé nás oslovují, že jim zůstal po mamince nebo po tatínkovi pejsek a potřebují ho poslat někam dál. Většinou pak zvíře inzerují. Takových případů je poslední dobou čím dál víc, což se v době covidové dá asi očekávat,“ uvedla pro Lidovky.cz Hana Dědochová z Ligy na ochranu zvířat v Olomouci. Většího množství inzerátů, zejména pak po ukončeném dědictví, si všimli i v plzeňském Útulku pro zvířata v nouzi.

Autor:

Psi a kočky ale mají smůlu hned dvakrát. Zatímco během přísných covidových opatření lidé němé tváře vyhledávali a útulky leckde skoro zely prázdnotou, teď nastává období, kdy se lidé začínají zase vracet do práce. A pomýšlí také na to, co se zvířetem, když pojedou na dovolenou. Některé útulky tak najednou začaly evidovat větší počet nově příchozích. Příkladem je ten liberecký.

„Co se týče pejsků, které si lidé vzali od nás z útulku, vrátil se pouze jeden. Ale za poslední měsíc jsme zaznamenali, že se lidé opět psů zbavují. Do útulku jsme přijali šest psů a další jsme nabízeli přes inzeráty,“ uvádí Lenka Čápová z Centra pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec.

Severočeský útulek není sám, i když jinde evidují například jen jednoho vráceného kocoura, tedy nic závratného. Na příchod většího množství zvířat se ale leckde raději už připravují. „Nezaznamenali jsme zvýšený příjem zvířat ani zvýšený výdej. Na druhou stranu jsme však na takové eventuality připraveni,“ uvádí Bronislav Mazáč z Útulku a odchytové služby v pražské Troji.

Pro zvířata může být prvotní příchod i opětovný návrat do útulku stresový. „Popisuje se to těžko, ale je to asi jako když dítě přijde poprvé do školky. Tedy zmatek i snaha se přizpůsobit,“ říká veterinář z Komory veterinárních lékařů České republiky Jan Bernardy. 

Pro každé zvíře, které přijde do útulku, představuje taková změna prostředí stres. Některá si časem zvyknou, u jiných přetrvává. „Jsou tací, kteří to snášejí lépe, ale jiní, ti notoričtí útěkáři, se sem vracejí,“ vylíčila Hana Dědochová z Ligy na ochranu zvířat v Olomouci. Podle ní však ještě větší trhlinu v psychice čtyřnožce způsobí, pokud si jej z útulku někde vezme a po čase ho se sem zase vrátí. Avšak hodně prý záleží i na tom, po jak dlouhé době se tak stane.

Austrálie otevře první útulek pro ohrožené ptakopysky. Ikonické zvíře mizí kvůli suchu a změnám klimatu

Některé psy si lidé berou z útulků domů na zkoušku. To je běžná praxe. Pakliže se nesžijí, zase jej vrátí. „Nechci úplně srovnávat psy a děti, avšak v mnoha ohledech je to u dopadů na psychiku dost podobné. Připodobnil bych to k situaci, jako když si vezmete dítě z dětského domova a pak ho vezete zpátky,“ řekl Jan Bernardy z Komory veterinárních lékařů České republiky. Naproti tomu kočky jsou podle něj svébytnější. „Ale jakékoliv zvíře je živou bytostí a je těžké ho zase vracet,“ dodal.

Že lidé začnou některé psy vracet, předpokládají i v soukromém útulku pro opuštěné a týrané psy DogPoint. „Čekáme, že k tomu dojde. Když si někdo vzal štěně, to po čase vyrostlo a majitel ho nevychoval, bude s ním teď mít problémy,“ uvedl ošetřovatel a výcvikář Jan Jurák. V potaz bere i to, že lidé po opadnutí pandemie opustí home office, začnou standardně chodit do zaměstnání a na zvíře jim nezbude dost času. „Situace související s covidem je však úplně nová, proto trend teď nelze úplně odhadnout,“ dodal.

Pokusili se o to veterináři z Pensylvánské univerzity v USA, kteří odhadli, že až pandemie odezní, vrátí se do útulků zhruba desetina jejich původních obyvatel.

Předpokládá se, že do útulků budou coby už nechtění vraceni spíš psi než kočky. „Na kočky totiž nepotřebujete mít až tolik času jako na psa. U něj, když najednou zjistíte, že je potřeba venčit ráno, odpoledne a večer, nastávají problémy,“ popsala Jana Kohoutová z pražského Útulku Šanta kočičí. Tady za poslední dobu evidují „pouze“ jednoho navrátilce.

Byť se útulky v průběhu pandemie vyprazdňovaly – lidé se uchylovali ke zvířatům ve snaze opatřit si společníka na dlouhé chvíle v nelehkých časech –, už loni v létě se objevovaly případy, kdy se chovatel musel zvířete vzdát, protože se kvůli koronavirové krizi ocitl v tíživé finanční situaci.

V Bílém domě se poprvé objeví pes z útulku, Biden si přivede německého ovčáka Majora

Přesto zvířat, která v éře covidu našla nový domov, bylo víc než těch, jichž se chovatel vzdal. Zvýšený zájem o opuštěné psy začali zhruba před rokem pozorovat i ve víceúčelovém zařízení Borovno, jehož součástí je také útulek pro psy poblíž Plzně. A podle slov Andrey Kolmanové se jim zatím zvířata zpátky nevracejí. A kupříkladu v Brně se loni během prvního nouzového stavu přihodilo, že se o některé psy v tamních útulcích hlásilo i deset zájemců. Ve zmíněné Šantě kočičí nalézaly snáze domov i starší kočky, což není obvyklé.

Zvýšený zájem o koupi zvířete registrovali během pandemie i ve zverimexech. Například síť prodejen s potřebami pro domácí mazlíčky Pet Center zaznamenala loni na jaře více než čtvrtinový nárůst prodeje drobných domácích zvířat – králíků, morčat, křečků i křečíků. Jednalo se přitom převážně o nové chovatele, jak vyplynulo z konzultací se zákazníky. Jenže zatímco třeba křečík džungarský, oblíbenec mezi dětmi, se dožívá zhruba dvou let, chov psa či kočky je záležitost na delší dobu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.