Lidovky.cz

Média prý špehovala Mandelův dům

Média

  11:50
JOHANNESBURG - Po aféře s odposlechy, které prováděl bulvární list News of the World, se ve sdělovacích prostředcích začalo propírat další mediální špinavé prádlo. Tentokrát ale jde o respektované agentury.

Nelson Mandela

Jihoafrický tisk tento týden obvinil agentury AP a Reuters, že nainstalovaly nejméně tři skryté kamery do domu proti bydlišti Nelsona Mandely v očekávání smrti třiadevadesátiletého bojovníka proti apartheidu.

Jak napsal britský list The Guardian, jde o praktiku, o níž se nemluví s konkurencí a je nevkusné přiznat její existenci ve slušné společnosti. Říká se jí "M-plány" a jde o eufemismus pro scénáře, které mají mediální organizace připravené pro případ smrti Nelsona Mandely.

"Madiba byl špehován"

Tato záležitost se vynořila na povrch poté, co tento týden vyšel v jihoafrickém listu Times of South Africa na první straně titulek: "Madiba byl špehován" s použitím Mandelova klanového jména. Deník tvrdí, že Associated Press a Reuters nainstalovaly nejméně tři kamery naproti venkovskému Mandelově domu v Qunu v provincii Východní Kapsko. Další zprávy s odvoláním na policii uvedly, že kamery byly nainstalovány bez vědomí rodiny.

Majitelka domu naproti Mandelově usedlosti údajně agenturám dovolila kamery u sebe nainstalovat, ale odmítla sdělit, zda za tuto službu dostala zaplaceno. Narušení bezpečnosti Mandelova domu vyšetřovala speciální policejní jednotka a poslední kamery musely být odstraněny do čtvrtečního rána, dodal list Times of South Africa.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihoafrická policie podle The Guardianu uvedla, že AP a Reuters porušily zákon a mohly by kvůli kamerám "rozhodně" čelit trestnímu stíhání. "Všechny domy bývalých prezidentů byly vyhlášeny národními místy klíčového významu," řekl policejní mluvčí Vish Naidoo. "Nikdo nesmí filmovat nebo fotit místa národního klíčového významu. Vyšetřujeme to a předáme důkazy úřadu národního žalobce," dodal.

Článek vyvolal rozhořčenou reakci na internetu, kde Jihoafričané začali média obviňovat z morbidních a zvrácených praktik. Jeden z uživatelů napsal na Twitter: "Tisk jsou supi instalující kamery v Qunu čekající na smrt Tata Mandely."

Kamery nebyly zapnuté, brání se AP

"Nešlo o sledovací kamery," hájí se mluvčí AP Paul Colford, kterého citoval list The Guardian. "Stejně jako další média i AP má přípravy na případnou smrt pana Mandely. Ty kamery AP nebyly zapnuté a byly by použity jen v případě velké mediální události týkající se bývalého prezidenta," dodal.

"Měli jsme obdobné přípravy u Vatikánu před smrtí papeže Jana Pavla II." Tento případ jen dokazuje kulturní střet mezi silně zakořeněnými představami o slušném chování, které se váže ke smrti člověka, a tím, co se může zdát jako chladný pragmatismus soupeřících médií připravujících se na nevyhnutelné, napsal The Guardian.

Mandela se už dávno stáhl z politiky a naposledy se objevil na veřejnosti před téměř 18 měsíci. Až přijde jeho poslední den, bude jeho smrt pro Jižní Afriku velkým šokem, protože v zemi je uctíván jako papež, panovník i politik dohromady.

"Tlačíte Mandelu do hrobu"

Je ale veřejným tajemstvím, že mnoho novinářů sbírá materiál, píše si podklady a zajišťuje logistiku pro den, kdy vyrukují s titulkem, který se nyní neodvažují ani vyslovit. Velké mediální skupiny údajně strávily celé roky - a utratily nemalé jmění - při přípravě studií, zajišťování pokojů v hotelích a přeplácením majitelů vrtulníků v širokém okolí, aby si zajistily, že nikdo jiný nebude moct pořídit letecké záběry z místa, napsal The Guardian.

Donald Mothoa, dlouholetý člen Mandelova Afrického národního kongresu (ANC), považuje podobné přípravy za urážlivé. "Kulturně je to špatně," řekl listu. "Tohle my neděláme. Počkáme, až někdo umře, a pak začneme s přípravami. Vy ho tlačíte do hrobu."

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.