Lidovky.cz

Němeček: Některé důkazy nelze získat jinak než předstíráním

Média

  0:01
Další ze série přednášek u příležitosti 120. výročí Lidových novin se odehrála v aule Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Probíraly se tiskové spory, mediální právo či ochrana osobnosti. Se studenty debatoval právník a vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček.

Vedoucí přílohy LN Právo & Justice Tomáš Němeček na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. foto: MAFRA - Petr Janeček

Na co přišla řeč, byly také "naše slavné prohry". "Těmi prohrami nebyly míněny soudní prohry LN, ale selhání novinářské obce jako celku: prozrazení informačního zdroje, necitlivost vůči oběti trestného činu, manipulativní sestříhání videa - nic z toho neprovedly LN," upřesnil Tomáš Němeček.

Přednáška trvala 45 minut. Pak následovala debata, která trvala přes hodinu. Studentů přišlo kolem padesáti a do debaty se zapojili i tři proděkani.

Čtěte také

Jedna z otázek jednoho z proděkanů zněla: Co s případy, kdy novinář se skrytou kamerou fakticky pracuje jako agent provokatér? Je to ještě přípustné, nebo ne? "Říkal jsem, v kostce, asi tohle: Podle mě tu platí analogicky pravidla, jaká určil Ústavní soud pro práci policejních agentů - je jasné, že některé důkazy nelze získat jinak než předstíráním jiné identity, ale není možné, aby policista (a také novinář) aktivně vyprovokoval čin, který by se jinak nestal," nastínil Tomáš Němeček.

Studentských otázek bylo hodně. Například, jestli jsme byli v situaci, kdy důležitá informace vycházela jen z jednoho zdroje a nešlo ji ověřit jinak, a co jsme pak dělali? "Říkal jsem, že takový případ jsem v LN nezažil, ale myslím, že se tomu nejvíc blížilo dilema Respektu, zda zveřejnit případ spisovatele Milana Kundery, když se opíral jen o výpověď jedné pamětnice, která Kunderu neusvědčovala, a o jeden záznam kriminální policie. Kundera na otázky k případu nereagoval (ostatně, nereagoval dodnes). Říkal jsem, že podle mě byl postup Respektu příkladný - a pozdější Kunderova (ne)reakce jim dodatečně dala za pravdu," uvedl vedoucí přílohy LN Právo & Justice.

Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost. Redaktoři LN se studenty probírají zejména proměny médií, politiky či zákonů za posledních třiadvacet let, ale pouští se i do toho, jak těžký život mají divadelní kritici či jak pracují fotografové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.