Lidovky.cz

Američany Temelín zklamal, Rusové jsou trpěliví a ekologové se radují

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Na výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín měli zálusk Američané i Rusové. Stovky milionů, které investovali do příprav během zadávacího řízení však čtvrtečním rozhodnutím společnosti ČEZ vyšly vniveč. MIR.1200 doufá ve vypsání nového tendru, americká ambasáda zase zrušení soutěže považují za špatný signál pro investování v Česku.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Státní energetický gigant ČEZ ve čtvrtek oznámil, že ruší mnohamiliardový tendr na dostavbu dvou bloků Temelína, ve kterém proti sobě stál americko-japonský Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR.1200.

Ti podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše nemají nárok na finanční vyrovnání, přetože už obě společnosti investovali do příprav stovky milionů korun. „Mohu vás ujistit, že tendr je napsán tak, že máme právo zrušit bez toho, aby po nás chtěli nějaké náklady,“ řekl Beneš na tiskové konferenci.

Názory na Temelín

Hospodářská komora považuje rozhodnutí ČEZ za předčasné. Lituje toho, že ČEZ tendr zrušil a že se o tom nediskutovalo s podnikatelskými svazy, které dlouhodobě výstavbu Temelína podporovaly.

Podle Svazu podnikatelů ve stavebnictví je rozhodnutí energetické firmy pro průmysl nepříznivé.

Naopak Aliance pro energetickou soběstačnost verdikt uvítala, ceny elektřiny díky tomu neporostou.

Konsorcium MIR.1200 už se nechalo slyšet, že takové rozhodnutí respektuje, věří, že brzy bude vypsán tendr nový. „Vycházíme i ze rozhodnutí vlády, kde kategoricky bylo řečeno, že rozvoj jaderné energetiky je pro ni prioritou. Nyní se obrníme trpělivostí a budeme čekat na další postup,“ uvedl jeho mluvčí Aleš Pospíšil v České televizi.

„Český průmysl nechce být ve sporu s českým investorem, ani s českou vládou. Věříme, že tato příležitost nezůstane nevyužita a brzy se dozvíme, jaká je představa investora a především českého státu. Rozhodně není naším cílem se soudit s českým státem,“ dodal Pospíšil.

Americká vláda, která v tendru podporovala Westinghouse skrze velvyslance USA v Praze Normana Eisena sdělila, že je rozhodnutím zrušit soutěž „hluboce zklamána“. „Jako blízcí přátelé a spojenci máme obavy z toho, jaký signál toto může vyslat americkým a mezinárodním investorům,“ uvedl diplomat.

Česko plýtvá a příliš vyváží, říkají ekologové

Ekologičtí aktivisté vesměs zastavení rozšiřování Temelína vítají. Podle Edvarda Sequense z jihočeského ekologického sdružení Calla je to příležitost k přepracování státní energetické koncepci, která podle něj nepočítá se snižováním spotřeby energií.

V Česku se podle něj oproti vyspělým západním státům energií plýtvá. „Máme nečerpaný potenciál obnovitelných zdrojů energií a nemusí to nutně znamenat jejich podporu z peněz spotřebitelů. Znamená to udělat řadu opatření, aby se do sítě velmi levně pustila třeba elektřina ze střech domů,“ řekl Sequens ČTK.

Vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský uvedl, že rozhodnutí ČEZ nebylo překvapením, protože koaliční strany se do podpory jádra z veřejných prostředků nehrnou. Kromě přepracování státní energetické koncepce je podle něj třeba bezodkladně omezit extrémní export elektřiny z Česka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.