Lidovky.cz

Noční můra rodičů jménem TikTok? Nejstahovanější aplikace světa, kterou neznáte

Média

  6:00
PRAHA - Prakticky každý teenager už je dnes aktivní na sociálních sítích. Pokud máte takové dítko doma, je pravděpodobné, že tráví většinu svého volného času na mobilním telefonu chatováním s přáteli. Pryč jsou však doby Facebooku, jednou z nejstahovanějších aplikací loňského roku je TikTok. Tato sociální síť je však terčem kritiky, že ohrožuje soukromí svých převážně velmi mladých uživatelů.

Logo TikTok foto: TikTok

TikTok slouží ke sdílení krátkých videí, ve kterých uživatelé předvádějí své hudební a taneční dovednosti. Fanoušky si aplikace začala získávat už před pěti lety ještě pod názvem Musical.ly, dnešní podoby a rozmachu se však dočkala až díky spolupráci s čínskou firmou ByteDance v roce 2017, za niž získali tvůrci aplikace miliardu dolarů. Podle oficiálních statistik byl TikTok nejstahovanější aplikací na Androidu i iOS v první polovině loňského roku.

Loviště sexuálních predátorů

Jenže nastává problém s věkem dětí, které TikTok baví. Aplikaci totiž mají běžně na svých telefonech i desetiletí školáci. Hlavní cílovou skupinou jsou děvčata, které se už v tak mladém věku ráda líbí a předvádějí. Kluky tolik tancovat nebaví, ale i ti mají TikTok ve svých mobilech.

Mládež si však často neuvědomuje nebezpečí, jež představuje fakt, že jejich taneční videa jsou většinou veřejně dostupná. V lepším případě čelí malí tanečníci a tanečnice kyberšikaně či nenávistným komentářům dalších uživatelů, v tom horším mohou na sociální síti snadno narazit na pedofila nebo přímo sexuálního predátora.

Rychle rostoucí sociální síť je sice podobně jako Facebook nebo Instagram omezena věkově, když uživatelům musí být alespoň 13 let. Ovšem stačí jednoduše kliknout na to „správné“ datum při registraci, a uživatelem se může stát prakticky kdokoliv.

Aplikace se masivně šíří a v některých státech už proti ní brojí. Nejdál došla situace v Indonésii, kde byla loni v červenci na týden zablokována kvůli nevhodnému obsahu; zákaz byl zrušen až po příslibu posílení ochranných mechanismů.

Půl miliardy lidí za měsíc

TikTok používá měsíčně více než půl miliardy lidí na celém světě. To představuje dostatečně velkou platformu pro takzvané influencery a lidi, kteří skrze tuto sociální síť vydělávají podobně jako třeba na Instagramu nebo YouTube. Na TikToku se jim podle původního názvu aplikace přezdívá Musers (v Česku museři – pozn. red.).

Podle průzkumu webu Business Insider je potřeba alespoň 250 tisíc sledujících, aby se člověk mohl TikTokem živit, ti nejlepší mají online fanoušků miliony. V aktuálním žebříčku jsou na prvním místě 17letá německá dvojčata Lisa a Lena, jež sleduje přes 30 milionů lidí.

České děti tak mohou jednoduše sledovat své zahraniční idoly, ale mají samozřejmě i tuzemské hvězdy. Jména jako Martin Carev, Timmy White, Lucy Štrynclová nebo Dominika „Mína“ Elisherová mají statisíce sledujících. Snaží se produkovat vlastní písničky a příležitostně účinkují v muzikálech nebo v televizních pořadech.

Chytlavost aplikace je umocněna tím, že se ihned po jejím stažení může uživatel bez vytvoření vlastního účtu začít dívat na nikdy nekončící smršť videí vybíraných speciálním algoritmem dle oblíbených autorů. Princip trochu kopíruje příběhy konkurečních aplikací Snapchat nebo Instagram.

Účet si musí založit v případě, že bude chtít natáčet vlastní příspěvky, od začátku je však nastaven jako veřejný, což však zejména u dětí přináší rizika nechtěné pozornosti cizích uživatelů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.