Lidovky.cz

Ekonomika

Firmy si nejspíš budou moci odložit sociální odvody o čtvrt roku, schválila to vláda

Po více než třítýdenní odstávce podnikatel Dan Polanský (vlevo) otevřel 9. dubna 2020 prodejnu a servis jízdních kol v Pardubicích. Vláda uvolnila nařízení nouzového stavu kvůli koronaviru, otevřené jsou ode dneška po zmírnění opatření kromě cykloservisů také hobby markety, prodejny stavebnin a železářství. Prodejci musejí dodržovat přísnější hygienická opatření. foto: ČTK

PRAHA - Firmy by si mohly odložit sociální odvody za květen až červenec. Za odklad by platily pětinu obvyklého penále. Vše by pak musely uhradit do 20. října. Návrh zákona ve čtvrtek schválila vláda, sdělilo ministerstvo práce. Normu musí projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident.
  18:01aktualizováno  19:04

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 procenta, zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta.

Maláčová: Vláda schválila mimořádné odměny pro pracovníky sociálních služeb

„Odložení odvodů je administrativně jednoduché, rychlé a má potenciál dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun,“ uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že odvodů zaměstnanců se možný odklad netýká.

Sociální odvody za daný měsíc hradí zaměstnavatel do 20. dne následujícího měsíce. Částku za květen až červenec by musel tedy splatit do 20. října, a to i s penále. To nyní činí 0,05 procenta dlužné částky za den. Snížit by se mělo na pětinu, tedy na 0,01 procenta. Za čtvrt roku by tak činilo zhruba procento.

Maláčová odklad označila za „výhodnou půjčku pro firmy v potížích“. Pokud by podle šéfky resortu práce možnosti využili všichni zaměstnavatelé, měsíčně by odložená suma činila 28 miliard korun.

Pokud by firma peníze za květen do 20. června okresní sociální správě neposlala, automaticky by se počítalo s odkladem. Stejné by to bylo v následujících dvou měsících. Kdyby zaměstnavatel pak dlužnou sumu neuhradil do 20. října, nepočítalo by se mu snížené, ale běžné penále, popsala návrh Maláčová.

Podle připraveného zákona by firmy měly měsíční přehledy sociální správě nově posílat jen elektronicky. Odvody už se nebudou moci platit v hotovosti .

Vláda schválila zákon, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví

Návrh zákona obsahoval původně také snížení odvodů firmám, jimž meziročně klesly tržby nejméně o 30 procent. V takovém případě ministerstvo práce počítalo s tím, že by si mohly na tři měsíce snížit vyměřovací základ o 80 procent. Platily by tak pojistné z pětiny částky. Výpadek systému sociálního pojištění by tak mohl dosahovat několika desítek miliard. Kabinet se ale na opatření nedohodl. „Je to velmi drahé rozhodnutí. Stále diskutujeme parametry,“ uvedla Maláčová.

Snížení odvodů mělo být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus. Tento takzvaný model C bude ještě projednávat tripartita a Národní ekonomická rada vlády (NERV) i ekonomové krizového štábu. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) kvůli opatření vznikl nový tým, vedle něj ho tvoří Maláčová, premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Maláčová očekává, že by výsledek mohl být příští či přespříští týden.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci března 282.000 zaměstnavatelů a téměř 4,55 milionu zaměstnanců. Živnostníků, kteří museli platit zálohy, bylo 696.300. Jim stát částku do minimálních záloh za půl roku už odpustil. Celkem se na sociální zabezpečení a politiku zaměstnanosti letos v prvním čtvrtletí vybralo 133,7 miliardy korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.