Lidovky.cz

Média

Sněmovna doplní Radu ČT. Favority jsou ekonomka Lipovská či novinář Matocha, šanci má i Xaver Veselý

Ilustrační foto. foto: Švancara PetrČTK

Původní zpráva
Praha - Po krachu politických dohod mohou v Radě ČT usednout nečekaná jména. Favority jsou zřejmě ekonomka Hana Lipovská a šachista a novinář Pavel Matocha.
  5:00

Po dvouměsíční přestávce kvůli koronavirové krizi se zítra na program sněmovny vrací volba členů Rady ČT, která dohlíží na kroky vedení veřejnoprávní televize. Poslanci musí dovolit poslední tři členy, přičemž vybírat budou ze šesti jmen. Při minulém pokusu se jim podařilo z nutných šesti zvolit jen polovinu. To poslali do rady bývalého hokejistu Jiřího Šlégra, ekonoma Pavla Kysilku a bývalého šéfa zpravodajství na ČT Romana Bradáče.

Při pohledu na výsledky z volebního výboru sněmovny, který původně 122členný peloton zájemců o post v Radě ČT osekal na 18, by měl mít logicky největší šanci mediální manažer a člen představenstva Fondu nezávislé žurnalistiky Michal Klíma. Ten si vysloužil sedmnáct z osmnácti možných hlasů. Hned za ním se umístili se 16 hlasy adiktolog Ivan Douda a děkan Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Zdeněk Holý.

Jenže zákulisní dohody mezi stranami selhaly a z původních proklamací, že politici chtějí klidnou volbu a nekontroverzní osobnosti, se stal klasický politický boj. Kromě výše zmíněných tří pánů se tak raketově zvedly šance zbývajícího trojlístku – moderátora Lubomíra Xavera Veselého, ekonomky Hany Lipovské a novináře a šachisty Pavla Matochy.

Šanci má zřejmě i Xaver

„Zdá se, že Matocha je nekontroverzní, s ostatními jmény je to horší,“ řekl webu Lidovky.cz jeden z poslanců ANO. To dává bývalému parlamentnímu zpravodaji, který si od výboru odnesl jen 11 hlasů, slušnou naději na úspěch. Právě nejsilnější strana ve sněmovně může totiž díky absenci politické dohody nejsnáze protlačit své kandidáty.

Zdroje webu Lidovky.cz z parlamentních kuloárů naznačují, že kromě Matochy by silnou pozici měla mít také Lipovská, navzdory tomu, že některým vadí její spolupráce s Institutem Václava Klause či její výroky zpochybňující roli veřejnoprávních médií.

„Klíma s Holým jsou podle mě mimo hru,“ řekl webu Lidovky.cz jeden z občanských demokratů, který se problematice mediálních rad věnuje. Zároveň odhaduje, že kromě Lipovské a Matochy má šanci proniknout do rady i Xaver Veselý. Vše má ale nyní podle něj v rukou strana premiéra Andreje Babiše, především pak předseda jejího poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Jak jsou „rozdány karty“, už ostatně nepověděl i uniklý e-mail bývalého předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO) stranickým kolegům. V něm doporučoval volit toho či onoho kandidáta na základě souladu nebo nesouladu se zájmy hnutí ANO. Například o Veselém píše jako o člověku přitahujícím kontroverzi. „Tento kandidát má však velmi dobré komunikační schopnosti a umí se pohybovat v mediálním prostředí,“ chválí Veselého v e-mailu Berkovec. Moderátor byl původně považován jen za „úlitbu Hradu“, s nímž má dobré vztahy, a jeho šance byly odhadovány jako nulové.

Není tajemstvím, že vztah k současnému vedení ČT pod Petrem Dvořákem byl jedním z hlavních kritérií. Díky kritickému postoji k Dvořákovi zaujal například už zvolený Bradáč a také Kysilka měl k ekonomické stránce fungování výhrady. Právě nakládání se státními penězi bylo nejčastější výtkou směřovanou na Kavčí hory. To bude zřejmě znamenat další body pro Lipovskou či Veselého, který dříve vedl s redakcí televize mediální spor. I třetí zákulisní favorit, Matocha, měl vůči ČT výhrady, a to když naznačil, že její redaktoři nevystupují vždy nezávisle.

Rada České televize je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Volbu má sněmovna naplánovanou na dnešek, to se ale může změnit, pokud si poslanci odhlasují změnu programu probíhající schůze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.