Lidovky.cz

Ekonomika

Covid rdousí Svatomartinské. Vinaři s jeho výrobou váhají, venkovní oslavy a košty brzdí pandemická omezení

Sklizeň vína na viniční trati Růžená nad Bzencem - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Premium Původní zpráva
BRNO/PRAHA - Tisíce návštěvníků přicházejí každoročně na svátek svatého Martina na náměstí Svobody v Brně zažít největší tuzemský košt mladých vín aktuálního ročníku. Na veřejném prostranství desítek měst a vesniček i v restauracích a vinotékách tečou 11. listopadu první litry vybraných raných odrůd proudem. Nad letošním ročníkem oslav mladého vína však visí velký otazník.

Smutný podzim pro české vinaře. Úroda se povedla, víno ale nejde kvůli covidovým omezením na odbyt

Je už téměř jisté, že Svatomartinské víno, jakási moravskočeská obdoba francouzského „Beaujolais nouveau“, se poprvé po patnácti letech pořádání odehraje pod širým nebem kvůli covidovým omezením jen ve velmi omezeném stylu. Pokud vůbec.

Autor:

Svatomartinské si tak užijí lidé spíš jen v komorním prostředí vináren a restaurací. Ani tam ovšem nemusí být před nákazou bezpečno. A někteří vinaři zvažují, zda se ke značce Svatomartinské letos vůbec připojit.

Lahví s etiketou svatého Martina na bílém koni tak bude méně než loni, kdy téměř stovka vinařů a vinařských virem dodala na trh 366 vín ve více než 2,2 milionu lahví.

Martin na bílém koni přijíždí na náměstí v Písku
Svatomartinské víno ročník 2009 představili jihomoravští vinaři také na...

„Rušení akcí je pro nás velký problém a bude pokračovat s ohledem na martinské slavnosti, které se většinou odehrávají v restauracích. Zvažujeme, zda svatomartinská vína pro letošek vůbec vyrábět,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka vinařství Víno Blatel Iva Šantavá.

Riziko za veřejné peníze?

Svatomartinské je hlavní marketingovou akcí organizovanou a financovanou Vinařským fondem, který hospodaří s příspěvky od státu a samotných vinařů. Podle jeho předsedy Jaroslava Machovce se v tuto chvíli vzhledem k epidemiologické situaci a vládním opatřením už jeví hojně navštěvované oslavy a košty v tuzemských obcích a městech jako nepříliš reálné.

Víno drsné jako Gruzie. Chci ho zkusit udělat lehčí a pitelnější, říká mladá vinařka

„Je to těžké rozhodování. Nerad bych, aby nám pak někdo vyčetl, že za veřejné peníze tady roznášíme nákazu,“ vyjádřil se v pondělí k situaci Machovec.„Materiály a propagace mladého vína našich vinařů však poběží bez omezení. Bude ho ale zřejmě o něco méně. Obavy z koronavirové situace mají i vinaři,“ konstatuje šéf Vinařského fondu.

Koronakrize přímému prodeji sice nepřeje, ale stejně jako v jiných oborech hospodářství, tak i vinaři hledají náhradní řešení.

„Možnost nabídnout vína našim zákazníkům na hromadných akcích nám stejně jako všem vinařům bude chybět. Zaměříme se proto na distribuci jinými kanály, jako je prodej přes internet,“ popisuje Josef Svoboda, ředitel Habánských sklepů z Velkých Bílovic, které patří do vinařského uskupení Bohemia Sekt.

Času na přihlášení svých vín už vinařům moc nezbývá. Degustace, na kterých se vyhodnocují vzorky od všech zájemců o logo Svatomartinského vína, začínají už 22. října.

Spoléhají na milovníky vína

Řada vinařů se covidem nenechá odradit a přihlásí se i letos – věří, že jejich mladá vína si lidé vychutnají alespoň v restauracích, vinárnách či vinotékách a neomezí nákupy v obchodech.

„Nechceme Svatomartinské vynechat. Někteří lidé mají strach chodit do restaurací a vinoték, ale ti, kteří si rádi užívají vína, se určitě nezaleknou,“ doufá Stanislav Hrabal z velkobílovického Rodinného vinařství Hrabal. Loni nabízel v rámci Svatomartinského odrůdy Müller Thurgau a Modrý portugal, letos přidá nově i rosé Svatovavřinecké.

Jaký bude letošní burčák a kolik za něj zaplatíme? Vinaři se zpožděním začali s jeho prodejem

Pravidla Vinařského fondu povolují pro označení Svatomartinské z bílých a na území České republiky vypěstovaných odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Z růžových a červených pak Modrý Portugal a Svatovavřinecké a Zweigeltrebe (pouze růžové). Roku 2005, kdy se Svatomartinské víno konalo poprvé, představily své produkty asi tři desítky vinařů a vinařských firem. V posledních letech kolem stovky.

Letošní úroda a tedy i mladá vína nebudou podle hodnocení pěstitelů ani špatná, ale ani co do množství a kvality rekordní. Střídavě deštivé a slunečné počasí, zvlášť nyní, kdy zbývá ještě sklidit zhruba dvě třetiny úrody, není ideální. „Celý rok je takový zvláštní. Očekávám průměrný ročník, hrozny jsou vyzrálé, cukernatost se liší odrůdu od odrůdy a lokalitu od lokality,“ říká mikulovský vinař Petr Marcinčák.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.