Lidovky.cz

Ekonomika

ANKETA: Co si myslí úspěšní čeští podnikatelé o povinném testování ve firmách?


Co si myslí úspěšní čeští podnikatelé o povinném testování? | foto: Pixabay.com

Premium
PRAHA - V podnicích nad 250 zaměstnanců se ode dneška povinně testuje na covid-19. Jak vyplynulo z ankety serveru Lidovky.cz mezi nejvýznamnějšími českými podnikateli, v řadě firem se už po několik týdnů testuje i bez vládního příkazu. Byznysmeni odpovídali i na otázku, co si myslí o případném plošném uzavření průmyslu.

Milan Teplý, generální ředitel Madety: Byl jsem proti testování

Já jsem byl proti povinnému testování, což se obecně ví. Ale dobře, samozřejmě do toho půjdeme. I když máme z našich asi 1550 zaměstnanců celkem kolem 30 pozitivních. Teď právě sedíme s kolegy z vedení a ladíme, jak to udělat s tím testováním. Není to zrovna jednoduché.

Ale co by bylo ještě horší – zákaz závodního stravování. Naštěstí ho vláda odvolala. Ale my jsme už začali s hlubokým zamrazováním jídel. Zakázat, aby lidé z průmyslových provozů jedli v závodní jídelně, je neproveditelné. Tovární provozy na to nejsou uzpůsobené, u nás se navíc s jídlem do provozu ani nesmí.

Tomáš Březina, majitel a šéf společnosti Best: Jedinou nadějí je očkování

Uzavření průmyslových podniků by samozřejmě bylo neblahé. V řadě případů navíc sporné, protože moderní, automatizované provozy mají velmi málo lidských pracovníků, navíc daleko od sebe. V každém případě třeba kancelářské provozy státní správy jsou mnohem lidnatější a testování se jich netýká.

Současně je nesmírně sporné, které podniky jsou klíčové pro chod státu. Nikdo asi nepochybuje o roli nemocnic a elektráren, ale kdo by určoval ty ostatní? Stejní úředníci, kteří nebyli a nejsou schopni zajistit testování obyvatel? Stejní úředníci, kteří nejsou schopni zajistit očkování obyvatel, dokonce ani dostatek vakcín? Uvedení této úřednické představy do reality, doprovázené českým švejkovstvím, by pravděpodobně znamenalo kolaps státní ekonomiky. Navíc vše je několik měsíců opožděné.

Jedinou nadějí na normalitu je v současnosti rychlé a opravdu plošné očkování. Ostatní je pouhé předstírání a politika.

Vratislav Kulhánek, bývalý šéf Škody Auto: Lockdown měl být loni

Nařízení povinného testování ve velkých firmách smysl má. Ale nedovedu si dost dobře představit, že něco přikážu, a nemám pro to zajištěné prostředky, tedy testovací sady. Když budu mít na směnu dva či tři tisíce lidí, musím je mít zajištěny předtím, než řeknu, že je to závazné. A ne říci, ono to bude závazné, ale teď to bude dobrovolné.

Lockdown, aby měl smysl, se měl udělat před začátkem druhé vlny koronaviru v létě, když už. Teď je otázka, jaký by to mělo smysl, když už je všechno v zásadě rozhašené...

Martin Hausenblas, majitel společnosti Adler Czech: Rozlišujme mezi podniky

Nový lockdown by byl dalším z nekompetentních rozhodnutí této vlády. Škody by byly nedozírné. Vláda má místo plošného zavírání stanovit podmínky, za kterých musí podniky fungovat, aby nebyly ohrožením pro zdraví svých zaměstnanců a zákazníků. A ty, jež nebudou opatření dodržovat, anebo ty, kde opatření zjevně nefungují, je třeba zavřít bez kompenzace, jelikož šíří nebezpečnou nakažlivou chorobu.

Naopak podniky, které opatření dodržují, musí mít přiměřenou jistotu, že zůstanou otevřeny. A pokud dojde jejich uzavření, protože nemohou být kvůli epidemiologické situaci bezpečně provozovány, musí mít jistotu kompenzace škod.

Tomáš Kolář, výkonný ředitel Linet: Jediná autorita jsou firmy

Testování ve firmách měla vláda nařídit už v říjnu. Je to účinné, levné a lidé to chtějí. My jsme plošné testování zavedli už před měsícem. Jednou týdně na něj povinně jdou všichni zaměstnanci. Do Linetu je zákaz vstupu bez negativního testu. Od tohoto týdne frekvenci zdvojnásobujeme, přičemž druhý test bude zaměřen na týmy, kde je nějaké riziko, kde tedy například v nich byl někdo pozitivní. Ale může si o něj požádat kdokoliv ze zaměstnanců. Zásoby antigenních testů máme dostatečné, pořídili jsme si je včas v Německu. O testování se starají tři zdravotní sestry, navázané na naši závodní ordinaci, ale chystáme se i na samotestování.

Uzavření průmyslu nic neřeší. Stále se tu jen něco zavírá, aby se to pak zase otevřelo. A stát už u lidí nemá žádnou autoritu, natož důvěru. Jediná autorita jsou firmy. Lidé jim důvěřují, jak jsme viděli u nás. Nařídili jsme jim roušky, pak respirátory, pak testování a vše okamžitě akceptovali a dodržují to. To je aktivní přístup.

Martin Záklasník, šéf E.ON: U nás testujeme už týden

Případné zavírání podniků osobně považuji spíše za léčbu symptomů, nikoli příčiny. Pokud totiž lidé nebudou dodržovat ani základní anticovidová pravidla a opatření, budou se vyhýbat testování i karanténě, tak zavření továren na celkovém stavu situace nic výrazného nezmění.

Pokud pomineme očkování, pravidelné provádění antigenních testů mezi zaměstnanci je jedno z klíčových preventivních opatření. My jsme s testováním začali minulý týden. Antigenní testy provádíme ve spolupráci s akreditovanou mobilní laboratoří dvakrát týdně. Zároveň jsme už nakoupili několik tisíc antigenních selftestů, které by měly dorazit tento týden.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.