Lidovky.cz

Ekonomika

Trumpovy šeky v Česku narazily. Banky je neberou, mají na to právo

Americký šek na podporu od federální vlády. | foto: ČTK

Premium
Praha - Čechoameričané, kteří kvůli koronaviru nemohli odletět domů, zůstali v Česku a chtějí si nechat proplatit šek s podporou od vlády někdejšího amerického prezidenta Trumpa, mají problém. Banky je nechtějí proplatit.

Téměř 42 bilionů korun na podporu americké ekonomiky. Stimulační balíček dostal v Kongresu zelenou

„Uvízli jsme s manželkou v Praze. Přiletěli jsme sem loni 9. ledna, protože tady máme svůj druhý domov, ale zpátky do New Yorku za dětmi a vnoučaty už se nám odletět nepodařilo. A to jsme měli už dvakrát zabukovaný let,“ líčí Frank Reiss, bývalý poradce prezidenta Václava Havla, který se do Spojených států vystěhoval v roce 1968. „Ale co, letenky jsou platné dva roky, to určitě stihneme,“ říká optimisticky.

Pouze roční splatnost však má šek na 600 dolarů, který pan Reiss coby občan USA loni dostal od administrativy dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v rámci přímých finančních podpor domácnostem. Ale v Česku narazil na to, že banky nechtějí šek přijmout.

Americký Senát schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů...
Nancy Pelosiová oznamuje schválení stimulačního balíčku na podporu americké...

Banky šeky neberou

Úplně stejný šek odmítla banka převzít i dalšímu českému rodákovi s americkým občanstvím. „Moje bankéřka nakonec předala mou žádost bankovní ombudsmance. Ta se mi má každou chvíli ozvat,“ říká brněnský rodák Jaroslav Kramář, jinak obyvatel slunné Kalifornie.

Americká sněmovna schválila volební reformu a zákon George Floyda. Ten zakazuje škrcení při zatýkání

Neochota bank cenný papír s emblémem sochy Svobody a jménem Donalda Trumpa proplatit nemá samozřejmě žádnou spojitost s osobou poraženého republikánského politika. Ale s tím, že šeky se v Česku už dávno téměř nepoužívají, banky jejich příjem kvůli dlouhodobému nezájmu zákazníků hromadně rušily. Tak to vysvětlují třeba mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká či její kolegyně z Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

Ovšem alespoň dvě velké banky, jak ověřily Lidovky.cz, šeky přijímají. „Majitel může šek předložit kterékoliv naší pobočce, musí však být majitelem nebo disponentem účtu u ČSOB nebo Poštovní spořitelny. Pokud nám zahraniční banka šek proplatí, připíšeme částku na účet klienta, což trvá zhruba měsíc,“ říká mluvčí ČSOB Patrik Madle. A na kolik to přijde? Dva dolary inkasuje americká korespondenční banka, poplatek ČSOB činí 1,5 procenta z proplácené částky, minimálně však 300 a maximálně deset tisíc korun.

Komerční banka (KB) je podle svého mluvčího Michala Teubnera schopna pomoci i klientovi, který u ní účet nemá. „Pokud šek předloží osoba na něm uvedená, která bude mít v KB účet v korunách nebo v cizí měně, lze šek proplatit okamžitě. V případě dotyčného šeku americké vlády se jedná o takzvaný titul sociálního platu. Klient by tak obdržel částku na účet ihned. Poplatek za transakci činí sto korun, výlohy zahraniční banky deset dolarů,“ popisuje mluvčí.

Gang připravil dvě české banky a jednu pojišťovnu o 1,4 miliardy korun. Využil k tomu fiktivní obchody s ocelí

A pokud by majitel šeku klientem KB nebyl? „Pak je možné šek převést na osobu, která v KB účet má. V tom případě by však byl šek přijat v režimu inkasa. Peníze by klient obdržel až poté, co šek proplatí zahraniční banka, nejdříve však 16. pracovní den po předložení šeku,“ vysvětluje Teubner. Klient za transakci zaplatí 200 korun KB a oněch deset dolarů na výlohy zahraniční bance.

Na problém s proplacením šeku ze zahraničí mohli narazit i jiní klienti. „Před několika lety jsem pracoval v Anglii. Vznikl mi tam přeplatek na daních, který tamější strana vyřešila promptně. Pak mě ale stálo hodně času najít banku, která mi šek proplatila,“ řekl pro Lidovky.cz někdejší majitel šeku, který si nepřál být jmenován.

Evropané šekům nevěří

Banku, která se k šekům nestaví zády, podle diskusí na internetu hledali i lidé pobírající třeba starobní důchod ze zahraničí. Problémy s proplacením šeku ale rozhodně nejsou masovou záležitostí. Týkají se jen jednotlivců a většinou jde o šeky vystavené mimo Evropu. Na starém kontinentu – na rozdíl od USA či Kanady, kde je zvykem věnovat šek i jako dárek – totiž tyto cenné papíry patří minulosti. Nahradily je jiné produkty, bankovní převody a platební karty.

Lupiči si v Moskvě odnesli ze schránek miliony. Okradli generální ředitele i prezidenta banky

Rozhodnutí, zda zahraniční šeky přijímat, či nikoli, je – jak serveru Lidovky.cz potvrdila mluvčí České národní banky Petra Vodstrčilová – výhradně na jednotlivých bankách.

„Šek platí ještě rok. Mohu jej poslat synovi, ten proplacení zařídí velmi snadno,“ říká Frank Reiss. Druhý majitel Trumpova šeku, s nímž mluvily Lidovky.cz, si počká na odpověď ombudsmanky a pak se případně přesune k jiné bance, která tuto službu poskytuje. „Je docela možné, že mi ze Států přijde nejméně jeden další podobný šek,“ vysvětluje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.