Lidovky.cz

Ekonomika

Kellnerovo dědické řízení se asi protáhne. Český občanský zákoník dává řadu možností, jak ‚potrápit‘ pozůstalé

Petr Kellner na snímku z 23. srpna 2020 | foto: ČTK

Premium
PRAHA - Nejbohatší Čech, který tragicky skonal o víkendu na Aljašce, za sebou zanechal rozsáhlé impérium. Vypořádání dědictví bude i v případě sepsané závěti běh na dlouhou trať.

‚Kellner nebyl tak bezohledný jako třeba Viktor Kožený.‘ Bývalý zaměstnanec PPF popsal spolupráci s miliardářem

Minimálně v jedné věci se Petru Kellnerovi podařilo předehnat Billa Gatese, dlouhou dobu nejbohatšího muže planety. A to když mu český podnikatel před třemi lety „vyfoukl“ klisnu Catch Me If You Can. Za cenu čtvrt miliardy korun ji koupil své dceři Anně, která je úspěšnou parkurovou jezdkyní. Zajistil jí tak i solidní předpoklad pro mimořádné sportovní výkony.

Autor:

Kellnerovu rodinu však v příštích měsících čekají neveselé úkoly. Kromě smrti člena rodiny musí dědicové řešit, jak naložit s majetkem po muži, který za 30 let podnikání vybudoval skupinu PPF, jejíž aktiva se ve 24 zemích světa odhadují na 1,2 bilionu korun. „I v případě podstatně méně majetných klientů trvá dědické řízení půl či tři čtvrtě roku,“ řekla serveru Lidovky.cz Daniela Kovářová, právnička a bývalá ministryně spravedlnosti.

Co se nyní odehraje? Jako první se podle místa Kellnerova posledního trvalého bydliště určí okresní soud, jenž přidělí notáře, který dědické řízení povede. Pokud by to byla Kellnerova adresa ve Vraném nad Vltavou, kde mu v polovině 90. let postavil sídlo známý český architekt Josef Pleskot, byl by to notář z obvodu soudu Praha-západ.

Před ním vyvstane gigantický úkol. „První komplikací je to, že zemřel v zahraničí. Poměrně dlouhou dobu bude trvat, než bude v Česku zapsán v matrice a vydán úmrtí list,“ odhadl pro Lidovky.cz Martin Foukal, čestný prezident Notářské komory ČR.

Notářské šetření

Notář nejprve zjistí, zda Kellner sepsal závěť. K tomu slouží centrální evidence, do které mají notáři přístup. Z další databáze případně zjistí, zda zesnulý uzavřel smlouvu o manželském majetkovém režimu. Následně notář pozve takzvaného vypravitele pohřbu, což bývá zpravidla nejbližší osoba z rodiny, k sepsání protokolu o předběžném šetření. Vyzve ho také, aby si na jednání vzal veškeré možné doklady o jmění zemřelého člověka.

Kdo se po Kellnerově smrti stane nejbohatším Čechem? Žebříček miliardářů čeká otřes

„Problém je, že v případě takto movité osoby zřejmě bude potřeba s majetkem nakládat dříve, než se dědické řízení zahájí. V takovém případě vyvstává potřeba ustanovit takzvaného správce pozůstalosti,“ řekl pro Lidovky.cz Foukal, který má s poskytováním notářských služeb více než 40 let zkušeností.

Úkolem správce je udržovat majetek po dobu dědického řízení. I správce si mohou lidé zvolit ještě během života, a to v závěti.

„Pokud by měla například manželka závěť k dispozici s ustanovením správce pozůstalosti, mohla by se obrátit na notáře, který to sepsal. A následně by mohla vykonávat úkony správce pozůstalosti,“ upozornil Foukal. K tomu by už nepotřebovala úmrtní list. Stačilo by konstatování amerických úřadů o smrti Petra Kellnera.

Cizina, podmínky a svěřenský fond

Pro stanovení majetků bývá nutné oslovit řadu institucí. A to včetně například Burzy cenných papírů, bank či katastru nemovitostí. V rámci Evropské unie to stále náleží do pravomoci notáře v Česku.

Situace se komplikuje, pokud je do dědického řízení zapojena mimounijní země, kde měl zemřelý nějaký majetek. O tom by rozhodovaly úřady třetích zemí podle jejich procesního práva. Kellnerova skupina podniká v mnoha zemích a stejně tak tam vlastnila také nemovitosti.

Pozdně barokní zámeček Hanspaulka v Praze vlastněný podnikatelem Petrem...
Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera.

Český občanský zákoník dává mimo jiné řadu možností, jak v závěti „potrápit“ pozůstalé. A to například stanovováním různých podmínek. Příkladem může být nabytí určitého stupně vzdělání u potomků, kteří mají dědit. Háček je ale v tom, že s tím musí být určena i osoba, která by s majetkem nakládala, než dojde k naplnění podmínky. Taková podmínka navíc musí být splnitelná. A nesmí být šikanózní povahy. Mezi takové by patřila například povinnost uzavřít sňatek.

Vadilo mu sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot na Kellnerovu lidskou tvář

Jinou možností je v závěti uvést založení svěřenského fondu. Ani to ale není úplný výčet variant. „Mohl také uzavřít jiná drobná ujednání a v nich na někoho myslet. Závěti bohatých lidí mívají mnoho stránek. V nich bývá například uvedeno, že dotyčný chce, aby konkrétní jeho obraz získal kamarád; šperky připadly kamarádce a nemocnici bylo posláno půl milionu korun,“ přiblížila pro Lidovky.cz právnička Kovářová.

Ta odhaduje, že nejen soupis majetku zabere čas. „Majetek se musí nejen sepsat, ale i ocenit. Bude se muset oceňovat každá jeho část. Nebude stačit, že podle časopisu Forbes byl majetek pana Kellnera odhadován na určitou výši,“ řekla serveru Lidovky.cz exministryně Kovářová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.