Lidovky.cz

Nord Stream 2 trápí provokace. Nízko nad loděmi přelétávají cizí letadla a objevila se i neznámá ponorka

Ekonomika

  20:53
Moskva - Výstavbu plynovodu Nord Stream 2 provázejí provokace ze strany cizích lodí a letadel. V rozhovoru s agenturou Interfax to uvedl Andrej Minin z konsorcia Nord Stream 2 AG, které stojí za výstavbou plynovodu. Projekt se nelíbí americké vládě, která se jej snaží blokovat prostřednictvím sankcí.

Spojené státy v úterý uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord Stream 2, jenž má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. foto: Jens Buettner/dpa via AP

Nord Stream 2 má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Minin uvedl, že lodě pracující na projektu jsou terčem „častých provokací ze strany cizích civilních i vojenských plavidel“. Koncem března se podle něj nedaleko lodi Fortuna pokládající potrubí objevila neidentifikovaná ponorka.

„Zatím jsme položili více než 1900 kilometrů, tedy přes tři čtvrtiny...
Trasa plynovodu Nord Stream 2.

Minin rovněž prohlásil, že ve druhé polovině března se zvýšil počet případů, kdy nízko nad loděmi pracujícími na plynovodu přelétala „cizí letadla“. Konsorcium ve sdělení pro agenturu Reuters uvedlo, že může Mininovy informace potvrdit.

Podle konsorcia je plynovod hotov z 95 procent a zbývá dokončit zhruba 121 kilometrů.

Spojené státy svůj negativní postoj k plynovodu zdůvodňují obavou z přílišné závislosti Evropy na ruském plynu. Kritici Washingtonu však tvrdí, že jeho cílem je zajistit v Evropě odbyt dražšímu zkapalněnému zemnímu plynu z USA.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Asi polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.