Lidovky.cz

Ekonomika

Žádost o peníze z EU má zpoždění. Vláda v tichosti odsunula termín poslání plánu, čerpání financí se zpozdí

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA - Příchod asi 172 miliard korun dotací a až 20 miliard korun zvýhodněných půjček z Evropského fondu obnovy se oddaluje. Vláda totiž podle zjištění webu Lidovky.cz v tichosti vzdala plán odevzdat návrh Národního plánu obnovy (NPO) do Bruselu do konce dubna a odsunula dokončení návrhu na blíže neurčený termín v květnu. To posouvá zahájení čerpání evropských anticovidových peněz ze srpna na pozdější dobu. Ostatní země jsou na tom ale stejně.
  5:00

Pokud nezačnou lidé utrácet, může zaniknout až čtvrtina obchodů, varoval Prouza. Prymula je pro dřívější rozvolnění

Příprava NPO, jehož prostřednictvím může Česko čerpat peníze ze speciálního fondu Evropské unie pro obnovu a zvýšení odolnosti členských ekonomik v boji proti pandemii covidu (zjednodušeně označovaného jako Evropský plán obnovy), se protahuje. V pátek 23. dubna skončil příjem připomínek k návrhu NPO, následovat má jejich vypořádání a teprve až poté půjde materiál na jednací stůl vlády.

Národní plán obnovy

„Aktuálně předpokládáme, že by jej vláda mohla projednat v květnu, bližší datum v tuto chvíli nejsme schopni říci. Termín projednání bude záviset na množství a obsahu připomínek, ale i na tom, kdy jej vláda zařadí na program svého jednání. Vzhledem k dosavadním zkušenostem z přípravy materiálu lze čekat, že připomínek bude hodně,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.

Příjem připomínek k návrhu NPO skončil již před týdnem. Podle mluvčí MPO se sešly připomínky od celkem 70 státních i nestátních organizací. V tuto chvíli přitom podle ní ještě nelze hodnotit, jak závažné či obsažné připomínky budou a jak náročné bude, respektive kolik času zabere jejich vypořádání. Úředníci MPO se jimi totiž začali zabývat teprve minulé pondělí. Pro ilustraci – jen Hospodářská komora ČR uplatňuje za své členy připomínky v rozsahu 26 stran.

Podle návrhu, který předložilo MPO, má jít z celkového plánovaného balíku 192 miliard korun bezmála 80 miliard na investice ke zvýšení ochrany životního prostředí. Dalších 41 miliard by mělo podpořit školství a trh práce a 28,5 miliardy by vláda ráda vložila do digitalizace. Poměr mezi výdaji musí respektovat požadavky EU, která do podmínek čerpání speciálního balíku peněz přímo zakomponovala, na co musí jaká část celkového čerpání jít.

Ani další země nestíhají

Až donedávna se všeobecně mělo za to, že česká vláda, stejně jako vlády ostatních členských zemí EU měly návrh NPO do Bruselu odevzdat do 30. dubna, tedy do uplynulého pátku. „Členské státy mají zpravidla předložit EK (Evropské komisi – pozn. red.) konečnou podobu svých NPO společně s Národními programy reforem pro rok 2021 do konce dubna 2021,“ stojí například v tiskové zprávě Úřadu vlády vydané letošního 18. února.

Jak to bude s Dukovany. Piráti chtějí upravovat parametry, další preferují rychlé vypsání tendru na nový blok

„Stále asi platí, že vláda má návrh NPO odevzdat tento pátek,“ řekl minulý týden serveru Lidovky.cz poslanec František Kopřiva (Piráti), který spolu s poslanci z dalších opozičních stran prosadili svolání mimořádné plenární schůze parlamentu právě kvůli NPO.

Důvodem byla podle něj snaha přimět vládu, respektive ministerstvo průmyslu a obchodu, které má vypracování návrhu NPO pro vládu na starosti jako gestor, aby materiál konečně předložila k diskusi.

O nutnosti, ba povinnosti odevzdat do Bruselu návrh NPO do konce dubna se hovořilo už od loňského jara, kdy se začal Evropský fond obnovy připravovat. Uzávěrka přijímání návrhů čili žádostí o peníze ze speciálního evropského finančního balíku byla brána natolik vážně, že se na půdě Poslanecké sněmovny před pár dny dokonce diskutovalo o tom, že by mělo Česko požádat Brusel o odklad.

„Z oficiálních stránek Evropské rady vyplývá, že členské státy měly návrhy svých národních plánů odevzdat do konce dubna,“ upozornila také hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková. Evropská rada, jeden z vrcholných orgánů EU složený z hlav států členských zemí, na svých stránkách doslova uvádí, že země EU měly své národní plány předložit do 30. dubna 2021. „Je možné, že to i jiné země nestíhají, tak se termín nějak posune. Zatím to ale nebylo nikde oficiálně řečeno,“ konstatuje Kubelková.

Přesný termín nebyl stanoven

A s posunem počítá i MPO. „Termín je na nás,“ říká mluvčí resortu. „Odevzdání EK není přesně stanoveno. Pevně stanovené je pouze to, že se Rada EU musí vyjádřit do tří měsíců od našeho podání návrhu,“ dodává s tím, že s 30. dubnem však ministerstvo při přípravě počítalo. Rada EU neboli Rada ministrů má poslední slovo a předkládá návrh EK. Ta má pak na schválení dva měsíce.

„Ideálně měly státy odevzdat své plány do konce dubna. Ale nebyla povinnostje odevzdat přesně do 30. dubna – několik států, včetně České republiky, už avizovalo, že potřebují několik dní navíc na dokončení plánu. Pro Komisi i pro členské státy je důležité, aby plány byly připraveny kvalitně, aby poté hodnocení ze strany EK proběhlo hladce. K dnešnímu dni odevzdal svůj plán obnovy jediný stát – Portugalsko,“ řekla minulý týden serveru Lidovky.cz mluvčí zastoupení EK v Praze Magdalena Frouzová.

Témata: Moje peníze
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.