Lidovky.cz

Ekonomika

Mocný byznys Rusů v Česku? Kolik tu mají firem a na čem vydělávají


Ilustrační foto | foto: Pixabay.com/jackmac34

Premium Analýza
PRAHA - První zdání klame a o ruském byznyse u nás to platí dvojnásob. Dle počtu firem s ruskými majiteli by bylo možné usuzovat, že ruský byznys v Česku dosahuje obřích rozměrů. Jenže většina ruských společností, pokud jsou vůbec aktivní, patří mezi ty malé. Zanedbatelné jsou také přímé zahraniční investice, které proudí z Ruska do Česka. Jejich podíl na celkových investicích nedosahuje ani 0,6 procenta.

Dle údajů společnosti Bisnode působilo v Česku ke konci března letošního roku 12 736 firem, které měly ruského majitele. „Rusové jsou druhými nejčastějšími vlastníky českých firem. V posledních dvou letech patří první místo Slovákům,“ upřesňuje mluvčí firmy Petra Štěpánová. Údaje Czech Credit Bureau (CRIF) hovoří dokonce o tom, že Rusové jsou první před Slováky.

Velká očekávání Rusů...

František Masopust, předseda představenstva Komory pro hospodářské styky se SNS, zdůvodňuje atraktivitu Česka pro podnikatele z Ruska, ale i z dalších postsovětských zemí dvěma aspekty.

„Průmyslová vyspělost Česka vytváří výborný nástupní prostor pro expanzi na rozsáhlé trhy EU,“ vysvětluje Masopust. Druhým hlediskem je jazyková blízkost a donedávna i pozitivní přijetí, kterého se Rusům v Česku dostávalo. „Roli hraje i řada sekundárních momentů, které jsou Rusy plošně označovány jako slovanské kořeny. A to třeba včetně vtipů,“ dodává Masopust.

Rusové sice figurují na předních příčkách žebříčku v počtu vlastněných firem v Česku, většina z nich ale spadá do kategorie malých, a část z nich dokonce nevykazuje žádnou činnost. Bisnode uvádí, že ruští vlastníci ovládají v základním kapitálu téměř 7,7 miliardy korun. Pro srovnání, u lucemburských vlastníků jde o více než 171 miliard korun, v případě německých je to bezmála 170 miliard a nizozemských necelých 107 miliard korun. Je ovšem pravdou, že řadu firem Rusové vlastní prostřednictvím subjektů registrovaných v Nizozemsku, na Kypru či v Lucembursku. To se ale ve statistikách mapujících ruský byznys neodrazí.

... se nenaplňují. Odcházejí

Bisnode tvrdí, že od roku 2017 počet firem s ruskými vlastníky nepřetržitě klesá. Za necelé čtyři roky jich ubyly skoro 3000. „Domnívám se, že se jedná o narovnání velkých očekávání s realitou,“ říká Aleš Zedník, honorární konzul Ruské federace v Ostravě. Jak v dovozu, tak ve vývozu dominují tradiční odvětví. „Pokusy o nalézání nových oborů a odbytišť prostřednictvím malých firem a firmiček sice probíhají, ale podle všeho se nedaří dle představ jejich aktérů,“ tvrdí Zedník.

České firmy v cizích rukou.

Mezi ruskými firmami, které opustily český trh, figuruje například zkrachovalá ruská banka ERB podnikatele Romana Popova, která vybraným podnikatelům poskytovala v Česku nezvykle výhodné úvěry. Podnikání ukončily též Chladicí věže Praha či Lukoil Aviation Czech. V konkurzu skončily pod ruskými vlastníky i hutě Pilsen Steel.

‚Absurdní,‘ řekl Putin v telefonátu Macronovi k českému obvinění Ruska v kauze Vrbětice

Doménou ruských firem v Česku je maloobchod a velkoobchod, těsně následují nemovitosti. „Obchodní činnost nevyžaduje větších investic, jde o nalezení dodavatele a odběratele atraktivního zboží. Toto lze provádět z malé kanceláře, nebo dokonce i bez ní,“ zdůvodňuje převládající specializaci Zedník.

Obecně nelze říci, jak se ruským firmám v Česku daří. Nejsou totiž k dispozici relevantní údaje.

„Za rok 2020 finanční výkazy nezveřejnilo 93 procent firem s ruskými majiteli,“ upozorňuje Štěpánová z CRIF. Je pravdou, že termín pro zveřejnění ještě neuplynul, jenže ani předchozí rok nebyli ruští podnikatelé o moc sdílnější. „Za rok 2019 finanční výkazy nezveřejnilo 73 procent firem s ruskými majiteli,“ tvrdí Štěpánová.

Jak vyplývá ze statistik ČNB, z Ruska do Česka přiteklo do konce roku 2019 necelých 23 miliard korun, což představuje méně než 0,6 procenta celkových přímých zahraničních investic. To je srovnatelné například s maďarskými investory.

Ruská kapka v moři investic

„Rusko není pro příchozí investice do Česka nijak klíčové,“ konstatuje Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice (AFI). Důvodem dle něho je, že Rusko má stále rozvíjející se ekonomiku, spíše než vyspělou. Česko nabízí investiční pobídky a snaží se dlouhodobě přilákat investice firem, které mohou nabídnout vyspělé technologie. „Ruské firmy však tento typ investic většinou nenabízí, protože nejsou na podobný typ rozvoje zatím připraveny,“ tvrdí Blažek.

Obdobný obrázek o ruském kapitálu dávají i statistiky agentury CzechInvest, které mapují investice, jež pomáhala agentura zprostředkovat. „Podle nich ruští investoři přislíbili v Česku mezi lety 1993 až 2020 investovat necelé dvě miliardy korun do šesti projektů,“ říká Jana Kohoutová, mluvčí agentury. V ruských projektech bylo vytvořeno 465 pracovních míst. Co do počtu investičních projektů je Rusko srovnatelné s Izraelem nebo se Slovenskem.

Největším investorem, který využil služeb CzechInvestu, je Německo. To má v Česku 406 projektů za téměř 259 miliard korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.