Lidovky.cz

Ekonomika

Taky jste si mysleli, že investice do firemních dluhopisů je dobrý nápad? Vypadá rozumně, ale má háček


Špatná investice? | foto: Pixabay.com

Premium Doporučujeme
S firemními dluhopisy se doslova roztrhl pytel. Možností je stále více a nabízejí i velmi zajímavé úroky. Lidé si říkají, proč dávat peníze do banky, když tahle firma nabízí lepší výnos. Platí ale několik naprosto stěžejních pravidel. Tím prvním je, že jde o nezajištěnou investici.

Prověřte si po lockdownu rozpočet domácnosti. Jak na to krok za krokem

Jde vlastně o půjčku konkrétní firmě. Když se ta dostane do potíží, dluhopis se snadno stane téměř bezcenným. Proti tomu vklad v bance je pojištěný a prakticky se mu nemůže nic stát. Kdokoliv chce do dluhopisů uložit své úspory, musí s tímto rizikem počítat.

Míra risku by se měla odrážet v úrokové sazbě. Riziko navíc často zvyšuje i to, že se na financovaném projektu podílí i banka, která může mít v případě potíží přednost před vlastníkem dluhopisu.

Autor:

Firemní dluhopisy ale své místo na trhu mají a jsou jednou z cest, jak vydělat více. „V případě, že klient požaduje vyšší výnos, u korporátních dluhopisů příležitost vidíme, a to napřímo nebo přes dluhopisový fond,“ popisuje Adam Erler ze společnosti Conseq Investment Management. Platí ale, že jde o rizikovou investici.

Česká národní banka si uvědomuje, že firemní dluhopisy jsou na trhu pro řadu lidí novinka. Ne vždy rozumí tomu, že vysoké úroky jsou zpravidla vykoupeny vysokým rizikem. Ve svém desateru proto upozorňuje na to, že před nákupem si musí investor riziko uvědomovat a být ochoten jej akceptovat. Pokud například dojde na realitním trhu k poklesu cen, přijde o část své investice do dluhopisů developera. Ztratit ale může úplně všechno.

Nesázejte na jednu kartu

Dalším pravidlem je diverzifikace. Kdo už se rozhodne investovat do firemních dluhopisů, měl by své peníze rozložit a nesázet vše na jednu kartu. V tom pomohou například dluhopisové fondy, v takovém případě jde o nákup části desítek nebo stovek cenných papírů. Tím klesá závislost na možných potížích jednotlivých firem nebo oborů.

Vysoký výnos u dluhopisů láká, ale měl by být spíše varováním. Zpravidla znamená, že firma nedokáže na svůj záměr sehnat peníze v bankách či jinde. Důvodem mohou být finanční potíže, které bankéře a zkušenější investory odradí. Platí to hlavně za situace, kdy jedna firma na obdobný projekt nabízí výrazně vyšší výnos než druhá.

„Pokud je investorovi nabízen produkt, například dluhopis s osmiprocentním ročním úrokem, je vhodné se o této investici poradit s investičním poradcem, protože se může jednat o vysoce rizikovou investici,“ radí Erler.

Prospekt a podmínky emise

Důležité je si pečlivě číst emisní podmínky a prospekt emise. Ty například musí uvádět, že banka má v případě vypořádávání pohledávek přednost. Uvedeno ale může být i to, kdy může věřitel dluhopis splatit předčasně a kdy emitent například nemusí zaplatit kupon, tedy úrokový výnos.

Také informace, že Česká národní banka emisi dluhopisů schválila, neznamená žádnou záruku. Jde pouze o formální krok, že je jejich vydání v souladu s pravidly. Kdokoliv se centrální bankou výrazně zaštiťuje, zpravidla skrývá rizikovost emise.

Důležité také je, kdo dané dluhopisy nabízí. Je to renomovaná banka, nebo investiční společnost? Ti si spíše pohlídají, jaké dluhopisy mají v nabídce.

Pomůže i Google. Hledat na internetu jméno firmy spolu se slovem dluhopisy zpravidla najde buď zkušenosti investorů, nebo názor odborníků. Je však nutné dokázat odlišit texty, které si například vydavatel dluhopisu psal sám nebo za jejich vydání zaplatil.

Před samotným nákupem je pak vhodné na stránkách ministerstva financí najít kalkulačku Scorecard. Ta hodnotí rizikovost dluhopisu podle dostupných údajů například z výročních zpráv. Už jen vyplňování pomůže v rozhodování, protože vyžaduje najít si o firmě potřebné údaje a účetní výkazy si alespoň otevřít. Z nich může být i na první pohled vidět, že nejde o finančně silnou společnost. Na stránkách ministerstva lze najít i návody, jak se v těchto číslech orientovat.

Pomoci může i web rizikovedluhopisy.cz. Jsou tam příklady firem, jež svým závazkům nedostály a investoři o své peníze přišli.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.