Lidovky.cz

Ekonomika

Evropská komise navrhla mimořádně vysoký rozpočet. Výdaje překročí 311 miliard, přes třetinu tvoří fond obnovy

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. foto: ČTK

Brusel/Praha/Budapešť - Rozpočet Evropské unie navýšený o mimořádný fond obnovy by měl v příštím roce počítat s celkovými výdaji 311,3 miliardy eur (7,9 bilionu Kč). Navrhla to v úterý Evropská komise, podle jejíhož plánu budou granty pro členské země z bezprecedentního krizového balíku tvořit 143,5 miliardy eur.
  16:40

Rozpočet na příští rok by mohl mít schodek až 390 miliard, oznámila Schillerová

Dalších 167,8 miliardy půjde z unijní kasy na běžné rozpočtové výdaje. Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že by Brusel mohl příští týden schválit první národní plány obnovy, na jejichž základě budou země peníze z fondu dostávat.

EU chce nebývale vysokými rozpočtovými výdaji pomoci členským zemím oživit ekonomiku, která v době koronavirových omezení zaznamenala rekordní propad. „Naší hlavní prioritou je vrátit Evropu do správných kolejí, urychlit její oživení a připravit ji na budoucnost,“ řekl v úterý k navrhované výši výdajů komisař pro rozpočet Johannes Hahn.

Komise v současné době chystá vydání prvních dluhopisů, jejichž prostřednictvím chce mimořádné náklady financovat. Celkově by v rámci přímých dotací ze 750miliardového fondu měla v letos a v příštích dvou letech rozdělit 390 miliard eur, zbytek tvoří výhodné půjčky.

Unijní exekutiva po státech chce, aby investice z fondu sladily se společnými prioritami EU, mezi nimiž jsou například povinné podíly peněz věnovaných na klimaticky šetrné či digitalizační projekty.

Česko chce od Evropské unie 180 miliard korun z mimořádného fondu. Na vyhodnocení jsou dva měsíce

„Od příštího týdne začne komise schvalovat národní plány, aby je mohla odsouhlasit Rada EU. Je to historický počin,“ řekla v úterý europoslancům von der Leyenová s odkazem na vůbec první společný dluh, na němž se lídři unijních zemí shodli během čtyřdenního summitu loni v červenci.

Mezi prvními své plány předložily koncem dubna země jako Německo či Francie, jejichž strategie by tak mohly patřit k těm nejdříve schváleným. Česko odevzdalo plán minulý týden jako jeden z posledních států. Na odsouhlasení plánů má komise nejvýše dva měsíce, potom dostanou měsíc na jejich potvrzení členské země v Radě EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.