Lidovky.cz

Ekonomika

Kde všude chybí lidé? Pokud chcete změnit povolání, teď je ideální doba


Kde všude chybí lidé? | foto: ČTK

Premium
PRAHA - Nabízených pracovních míst je víc než uchazečů o ně, potíže s nedostatkem především kvalifikovaných zaměstnanců hlásí skoro každá druhá firma. Nejvíc lidí chybí ve stavebnictví a ve zpracovatelském průmyslu, kde zaměstnance shání asi pětina podniků.

Pravidelné testování v zaměstnání už nebude od začátku července povinné, rozhodla vláda

České firmy dohánějí, o co je připravil loňský covidový rok. Brzdí je ale nedostatek lidí. Trpí tím průmysl a obzvlášť akutně stavebnictví. I proto, že stále přetrvává citelná díra po zaměstnancích z Ukrajiny, kteří od nás masově odjeli loni nejprve kvůli vánočním svátkům, poté kvůli pandemii a vracejí se pomalu. Zaměstnanci však chybějí všude. Na vysoce kvalifikovaných pozicích i v těch jednodušších. A někteří personalisté doporučují: Na změnu zaměstnání je teď ideální doba. Firmy se o zaměstnance, zvlášť ty kvalifikované, doslova přetahují.

Více než polovině podniků v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostly zakázky. A 57 procent firem podle aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) předpokládá, že se letos se zakázkami dostane nad úroveň předcovidového roku 2019. Jenže firmy narážejí na jeden problém: nejsou lidi, stěžuje si na 44 procent z nich. Podle personálně poradenské agentury Manpower mají nyní podniky ještě větší problém obsadit volná místa než před pandemií. Přitom jedenáct procent firem se chystá ve třetím čtvrtletí nabírat. Nejvíce stavebnictví a zpracovatelský průmysl, kde zaměstnance hledá 19 procent firem.

Řemeslníci, montéři, řidiči

Ve stavebnictví chybějí lidé už dlouho. „Největší problém není sehnat stavební dělníky, ale elektromontéry, řemeslníky, řidiče, obsluhu stavebních strojů. Kvalifikovaných kandidátů, kteří jsou pro naše podnikání klíčoví, je na trhu stále nedostatek,“ řekla Slavomíra Sedláčková, personální ředitelka stavební společnosti Skanska Central Europe. Dodává, že stavebnictví vyžaduje stále kvalifikovanější zaměstnance i na dříve čistě dělnických pozicích. Obsluha strojů například musí umět ovládat i digitální technologie. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiřího Nouzy je nedostatek lidí ve všech oborech.

Pandemie se na nezaměstnanosti v Česku zásadně nepodepisuje. Ta v květnu klesla na 3,9 procenta

„V některých případech chybí více třeba instalatéři, někdy tesaři, ale rozhodně žádná profese nepřebývá,“ popisuje Nouza. Na situaci se podepsal i odliv zahraničních zaměstnanců, kteří u nás dlouhodobě vykrývají nejakutnější díry v zaměstnanosti.

Díra po cizincích

„Naprostá většina zaměstnavatelů všech velikostí v naší květnové anketě odpověděla, že zaměstnávání cizinců je realitou, bez níž se česká ekonomika v řadě profesí neobejde,“ konstatuje hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková.

„Těsně před pandemií nastal mírný odliv části zahraničních pracovníků dále na Západ a v souvislosti s covidem pak měly největší vliv na pracovní trh problémy s cestováním mezi zeměmi,“ popisuje personální šéfka Skansky Sedláčková.

Odliv lidí z oboru potvrzují i data Českého statistického ústavu. V hlavní stavební sezoně, tedy ve druhém a třetím kvartále, loni pracovalo ve stavebnictví o 4000, respektive bezmála 2000 lidí méně než v roce 2019. Hospodářská komora, která se podílí na realizaci vládního programu Kvalifikovaný zaměstnanec (dříve Režim Ukrajina), v dubnu zpracovala 335 žádostí o celkem 1300 zaměstnanců z Ukrajiny. „Byl to největší počet za posledních 24 měsíců,“ upozorňuje mluvčí komory Miroslav Beneš. Největší zájem mají firmy dlouhodobě o stavební dělníky, řidiče kamionové dopravy nebo skladníky.

Firmám nechybějí jen lidi do stavebnictví nebo do průmyslu či chronicky nedostatkoví experti IT. Nedostatek jde napříč celou ekonomikou. Zasahuje třeba i do bankovnictví. „Ještě při mém návratu do České republiky v roce 2015 stačilo na nalezení zaměstnance méně než 30 dní, dnes je potřeba i dvojnásobek,“ konstatuje Tomáš Spurný, nejvyšší šéf Monety Money Bank.

Lidé chybějí všude

Trh práce je vyčerpaný i přes skutečnost, že řadu podniků zavřel covid. V květnu se nezaměstnanost paradoxně snížila. A kdyby všichni lidé hledající práci nastoupili na nabízená pracovní místa, ještě by jich bezmála 61 tisíc zůstalo neobsazených. Kvalifikace uchazečů se totiž nepotkává s poptávkou.

Analýza: Podporu loni dostávalo 35 procent nezaměstnaných, průměrně měli 8534 korun

Nejlépe se shání práce výše kvalifikovaným lidem. Podle Tomáše Ervína Dombrovského z personální společnosti LMC, pod níž spadají mimo jiné pracovní portály Jobs.cz a Práce.cz, se počet odpovědí na nabídku méně kvalifikované práce v dubnu meziročně zvýšil o 27 procent, zatímco u pozic s požadavkem vyšší kvalifikace naopak o devět procent snížil.

Takže kvalifikovaný zaměstnanec, který hledá práci, má v současnosti menší konkurenci než před rokem. „Pro zaměstnance, kteří zvažují změnu práce, je tedy k takovému rozhodnutí nyní ideální doba. Firmy se zejména u kvalifikovaných pozic o kandidáty doslova přetahují. Řešením takové situace je mimo jiné dát šanci i lidem, kteří se danou práci teprve učí – přicházejí z jiných oborů, rekvalifikují se a potřebují příležitost začít novou profesi vykonávat,“ uzavírá Dombrovský.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.