Lidovky.cz

Zlatý medvěd míří do Bosny

Kultura

  14:36
BERLÍN - Letošní Berlinale se neslo v duchu politického filmu, takový byl alespoň záměr. Ve skutečnosti přehlídce chyběla opravdu velká filmová událost a nouze byla i o překvapení.

Jasmila Zbanicová. foto: SOEREN STACHE AFP

Porota vedená herečkou Charlotou Ramplingovou nakonec dala přednost titulům se silným tématem před těmi formálně nápaditými - o ty ale byla stejně v hlavní soutěži velká nouze.

Výsledky pak svědčí přinejmenším o několika tendencích: dvě hlavní ceny získaly filmy režírované ženami, tři ceny zůstaly v domácím Německu, trofeje se rozdělovaly pouze mezi evropskými a asijskými snímky, americká kinematografie zůstala stranou.

Zlatého medvěda si letos odvezla bosenská režisérka Jasmila Zbanicová za snímek Grbavica. Celkem tradičně natočený film spoléhal výhradně na sílu příběhu. Šlo mu to velmi efektivně, jen málokoho totiž tenhle film nedohnal k slzám.

Dvanáctiletá Sára žije jen se svou matkou v poválečném Sarajevu, děvče věří tomu, že otec zemřel jako válečný hrdina. Postupně se ale dozvídá smutnou pravdu: přišla na svět poté, co byla její matka mnohonásobně znásilněná v zajateckém táboře.

Mnohem lehčí téma zpracovala dánská režisérka Pernille Fischer Christensenová ve filmu En Soap. Vypráví příběh transsexuála, který se zamiluje do ženy, což ho přiměje přehodnotit chystanou změnu pohlaví.

Naopak zásadní téma si vybral Brit Michael Winterbottom, který paradokumentární metodou natočil příběh skupiny Pákistánců bezdůvodně zatčených v Afghánistánu a poté mučených americkými vojáky na základně Guantánamo.

V hlavní soutěži se objevily hned čtyři německé snímky, což přimělo tamní tisk psát o „zlaté éře“ německé kinematografie. Slova to byla nesporně velmi nadnesená, ale rozhodně ne zcela planá, v posledních letech jen málokdy Němci z Berlinale odcházeli s prázdnou. Letos se prosadili v hereckých kategoriích.

Mladá herečka Sandra Hüllerová brala Stříbrného medvěda za roli ve filmu Requiem. Hraje dívku postiženou epilepsií, kterou v sedmdesátých letech „léčí“ na německém venkově poněkud neortodoxní metodou - vymítáním ďábla.

Nejvíce povyku bylo kolem německého snímku Elementarteilchen, ze nějž byl nakonec oceněn populární německý herc Moritz Bleibtreu. Zahrál si vděčnou roli muže posedlého sexem, kterému pomůže až partnerka posedlejší než on.

Filmy, na něž můžeme v dohledné době narazit i v našich kinech, se na Berlinale objevily mimo soutěžní sekci. Týká se to například pozoruhodného snímku Capote, kde fantasticky hraje slavného spisovatele Philip Seymour Hoffman, nebo politického thrilleru Syriana s Georgem Clooneym.

Oba tituly mají výrazné oscarové ambice. Ze soutěžních filmů už je do distribuce zakoupen například nový film Roberta Altmana A Prairie Home Companion, kanadský Snow Cake se Sigourney Weaverovou a Alanem Rickmanem, soudní drama Sidneyho Lumeta Find Me Guilty s Vinem Dieselem nebo narkomanská love story Candy s Heathem Ledgerem.

Berlinale 2006
Zlatý medvěd:
Grbavica
režie: Jasmila Zbanicová
Bosna-Hercegovina/Rakousko/
SRN/Chorvatsko

Velká cena poroty - Stříbrný medvěd:
En Soap,
režie: P. Fischer Christensenová,
Dánsko/Švédsko
Offside, režie: Jafar Panahi, Irán

Stříbrný medvěd za režii:
Michael Winterbottom a Mat
Whitercross, The Road
To Guantanamo, VB

Stříbrný medvěd pro nejlepší herečku:
Sandra Hüllerová,
Requiem, SRN

Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce:
Moritz Bleibtreu,
Elementarteilchen, SRN

Stříbrný medvěd za umělecký přínos:
Jürgen Vogel,
Der Freie Wille, SRN

Stříbrný medvěd za nejlepší hudbu:
Peter Kam, Isabella,
Hong-Kong/Čína

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.