Lidovky.cz

Scorsese se konečně dočkal Oscara

Kultura

  8:30
LOS ANGELES - Americká filmová akademie opět udílela prestižní Oscary. Ceněné sošky se nakonec dočkal i režisér Martin Scorsese. Jeho thriller Skrytá identita se čtyřmi Oscary soutěži dominoval. FOTOGALERIE

Skrytá identita. foto: ROBYN BECK AFP

Režisér čekal na toto ocenění 26 let, během kterých ho akademici nominovali šestkrát. Český film letos v klání žádné želízko v ohni neměl.

Galavečer  také provázela zřetelná snaha upozornit na problémy životního prostředí.
Dvakrát se na scéně dostalo vřelého přijetí bývalému americkému viceprezidentovi Albertu Goreovi, který bojuje za odvrácení klimatických změn.

Nejrozmanitější a nejvíce mezinárodní
Gore pak ještě při přebírání Oscara za film Nepříjemná pravda o problematice globálního oteplování, na němž se autorsky podílel, prohlásil, že "klimatická krize" není politický, ale morální problém, který je nutné řešit.

Ekologie provázela celý ceremoniál. Řada filmových hvězd kupříkladu přijela k červenému koberci v limuzínách na alternativní palivo či v automobilech s hybridními či elektrickými motory.

Letošní 79. oscarová noc byla také "nejrozmanitější a nejvíce mezinárodní" v dosavadní historii, na což upozornila hned na začátku průvodkyně ceremoniálem, herečka, spisovatelka a televizní moderátorka Ellen DeGeneresová.

Hvězdou večera byl ale Scorsese. Když jeho profesionální kolega Steven Spielberg přečetl z rozpečetěné obálky Scorseseho jméno, sál zaburácel. "Zkontrolovals to dvakrát?" obrátil se na Spielberga Scorsese, když přebíral zlatou sošku.

Anglická herečka Helen Mirrenová, která podle očekávání získala Oscara za postavu britské panovnice Alžběty II. ve filmu Královna, se na jevišti při poděkování vyznala z obdivu ke skutečné královně. Ocenila její důstojnost, smysl pro povinnost, ale i její účesy, krok a chování. "Je ošlehaná mnoha, mnoha bouřemi," řekla o Alžbětě II. 

Ocenění v kategoriích

Nejlepší herec/herečka v hlavní roli
-
Forest Whitaker (USA) za roli ve filmu Poslední skotský král
-Helen Mirrenová (VB) za roli ve filmu Královna

Kamera, výprava, masky
Třemi Oscary byla oceněna filmová fantazie El Laberinto del Fauno (Faunův labyrint) mexického režiséra Guillerma del Tora. Snímek, zasazený do období frankismu, vypráví příběh dvanáctileté Ofelie. Svou roli v něm hraje "superhmyz" a víly.

Celoživotní dílo
Sošku Oscara získal osmasedmdesátiletý skladatel filmové hudby Ennio Morricone za filmové melodie, které napsal pro více než 400 snímků během 45 let trvající kariéry. 

Nejlepší neanglicky mluvený film
Porota vyhodnotila německé drama o tajné východoněmecké policii Stasi Životy těch druhých od debutujícího režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka.

Nejlepší výkon ve vedlejší roli
-Alan Arkin za roli požitkářského a vulgárního dědečka v nekonvenční americké rodinné komedii Malá Miss Sunshine. Film dostal celkem dva Oscary.
-Jennifer Hudsonová za roli ve filmu Dreamgirls, který získal Oscara za zvuk.
Dokumentární film
Nejlepším dokumentárním filmem loňského roku je podle poroty Nepříjemná pravda režiséra Davise Guggenheima. Ústřední postavou dokumentu o globálním oteplování je bývalý americký viceprezident Al Gore. Někdejší neúspěšný kandidát na hlavu státu na pódiu agitoval osobně, čímž podle některých pozorovatelů letošní Oscaři "zezelenali".
Hudba
Babel: Titul mexického režiséra Alejandra Gonzálese Iňárritua získal nakonec jen jednu sošku, za nejlepší filmovou hudbu.

Krátkometrážní film
West Bank Story (USA): "Příběh ze Západního břehu" režiséra Ariho Sandela je americký muzikál z pozadí izraelsko-palestinského konfliktu. Vypráví o milostném vztahu mezi izraelským vojákem, jehož rodiče mají stánek s falafelem, a Palestinkou, která sedí za kasou konkurenčního podniku. 

Celovečerní animovaný film
Happy Feet: Americko-australská tučňáčí story z ledové Antarktidy Happy Feet.
Krátký animovaný film
The Danish Poet (Dánský poeta): Autorkou je režisérka norského původu Torill Koveové.
Zvukové efekty:
Dopisy z Iwo Jimy: Na snímku se podíleli dva zvukaři, Bub Asman a Alan Robert Murray, jehož otec přežil útok na ostrov Iwodžima, kde Japonci kladli za druhé světové války fanatický odpor Američanům.

Kostýmy:
Marie Antoinetta: Ocenění získala Milena Canonerová.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.