Lidovky.cz

V pasti autenticity

Kultura

  10:00
PRAHA - Jako předloha dramatu Síla srdce režiséra Michaela Winterbottoma posloužil skutečný příběh novináře Daniela Futtermana uneseného extremisty v Pákistánu.

Velká příležitost. Rolí manželky uneseného novináře Daniela Pearla si Angelina Jolieová vyzkoušela, jak jí sedí velká dramatická úloha. foto: BontonfilmReprofoto

VKaráčí zmizel 23. ledna 2002 novinář Wall Street Journal Daniel Pearl. Odešel na domluvený rozhovor a už se nevrátil. Jeho žena Mariane Pearlová iniciovala pátrání, které nabylo rozměrů diplomatické války a mezinárodního skandálu. V souvislosti s Pearlovým zmizením se začalo objevovat množství spekulací. Byl to Američan, novinář a navíc Žid, to je hned několik důvodů, aby se stal terčem únosců.

Hodnocení LN: * * *

Síla srdce (A Mighty Heart)
USA 2007

Scénář: John Orloff
Režie: Michael Winterbottom
Kamera: Marcel Zyskind
Hrají: Angelina Jolieová, Dan Futterman, Irfan Khan, Will Patton, Archie Panjabiová a další
Distribuce v ČR: Bontonfilm
Premiéra: 18. 10. 2007

Snímek Síla srdce je sice celý o Danielu Pearlovi, jeho hrdinkou je ale Pearlova manželka Mariane, také novinářka, která byla navíc v době únosu v šestém měsíci těhotenství. Těhotná žena, která projeví nesmírnou vnitřní statečnost a sílu v kritické situaci, jež má navíc silně politický podtext – to je přece velmi dobrá příležitost pro herečku usilující ve své kariéře o to přehodit výhybku a prezentovat se jako ambiciózní interpretka náročných postav. Takhle evidentně uvažovali Brad Pitt s Angelinou Jolieovou.

On se tedy filmu ujal jako producent, čímž své ženě pojistil hlavní roli. Podobná rozhodnutí jsou obvykle směsicí skutečné touhy podílet se na „důležitém“ filmu a jistého kalkulu.

Jolieová s Pittem se spojili s režisérem Michaelem Winterbottomem, čímž zajistili, že se Síla srdce nerozmělnila v sentimentální hollywoodský kýč, ale naopak nese silný otisk autenticity. Dokonce tak silný, že je to na úkor srozumitelnosti filmu a hlavně jeho dramatického a emocionálního náboje.

Podstatná část filmu se odehrává v domě, v němž Pearlovi v Karáčí žili. Ten se promění v hlavní stan, odkud je vedeno pátrání, což je především choulostivě diplomatická práce s telefonem v ruce jedné a myší od počítače v ruce druhé. Jde hlavně o to, aby na případu spolupracoval zástupce každé strany, jíž se kauza dotýká – z východu i ze západu. Za taktickými tahy docela mizí základní etický problém, totiž že jde o život člověka. Režisér Winterbottom (má na kontě tematicky příbuzné snímky Cesta na Guantánamo a Na tomto světě) film pojal jako dokumentární záznam událostí, což nemusí být jednoznačně dobře. Vše sice působí naprosto věrohodně, co je to ale platné, když se mezi jednotlivými postavami jen těžko orientujeme. Dramatické okamžiky – jako e-maily od únosců s Danielovými fotografiemi – vyplouvají na povrch docela nenápadně.

Angelina Jolieová se sice snaží seč může, ale z oné dokumentaristické koncepce pořád trčí. Nejlépe divák udělá, když spojí filmovou zkušenost se stejnojmennou knihou, která právě vyšla. V ní je na zachycení událostí i pocitů větší prostor.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.