Lidovky.cz

Znovuzrození věčně rozhádaných dýní

Kultura

  22:05
PRAHA - Album Siamese Dream bylo právě to, které americkou skupinu The Smashing Pumpkins, nasměrovalo mezi hudební elitu devadesátých let prezentovanou Nirvanou, Pearl Jam či Soundgarden.

The Smashing Pumpkins v době natočení alba Siamese Dream. Zleva (Billy Corgan, D´arcy Wretzky, James Iha a Jimmy Chamberlin.)

Skupinu, kterou založil v Chicagu v roce 1988 zpěvák a kytarista Billy Corgan, tvořili kytarista James Iha, baskytaristka D'arcy Wretzky a bubeník Jimmy Chamberlin.

Jejich debutové album Gish vyšlo až v roce 1991 a bylo zřejmě jediné, které členové The Smashing Pumpkins vytvořili ve vzájemné shodě. Deska se ještě obešla zcela bez elektronických zvuků a rozmáchlého aranžmá použitého na pozdějších albech.

Poté se mezi členy skupiny začala naplno projevovat vzájemná animozita. Chamberlin bere heroin, Iha a Wretzky se rozcházejí, Corgana kritizují za arogantní chování.

Právě na pokraji rozpadu nahrává kapela zmíněné průlomové album Siamese Dream. Song Cherub Rock je ještě typicky tvrdý, ale další hitové skladby jako Today nebo Disarm se pomalu z rockového hávu převlékají v ten popový.

Ještě bombastičtější aranžmá použila kapela na desce Mellon Collie and the Infinite Sadness. Na tomto témeř sto minutovém albu vystřídala mnoho stylů počínaje art-rockem přes metal po typické popové písně. Deska byla z komerčního hlediska velmi úspěšná. Odhadem se jí prodalo přes 16 milionů kusů.

Už bez Chamberlina se Corganova parta pouští do nahrávání alba Adore. Většina písní na něm je pomalejší a klidnější. I když se album u kritiků setkalo s velkým ohlasem, u fanoušků tomu bylo spíše naopak. Proto se Corgan rozhodl opět vrátit k syrové muzice. Ke skupině se vrací i Chamberlin.

Během nahrávání alba Machina/The Machines of God definitivně opouští formaci D'Arcy Wretzky a Corgan ji nahrazuje Melissou auf der Maur. Po turné se v roce 2000 Corgan ale rozhodl The Smashing Pumpkins rozpustit. Oficialně tvrdí, že pro něj není v moderní době plné popu místo, neoficiálně se proslýchá, že to je zapříčiněno slabou prodejností posledních dvou alb.

Až za dlouhých sedm let se frontman rozhodl dát Smashing Pumpkins znovu dohromady a zve své bývalé spoluhráče ke spolupráci. Ovšem jediný, kdo se k němu přidá, je bubeník Chamberlin. Corgan si proto sežene nového kytaristu Jeffa Schroedera a basistku Ginger Reyesovou. Všichni společně pak natočí nové album s názvem Zeitgeist, které fanoušci i kritika přijmuli dosti rozporuplně.

Nicméně Corgan slibuje, že je na cestě další album. Ještě před prací na něm vyrážejí The Smashing Pumpkins na turné po Evropě a Austrálii. A první jejich zastávkou je 30. ledna Praha.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.