Lidovky.cz

LN: Jak Češi nakupovali dějiny

Kultura

  21:35
AMSTERDAM - Český stát se ocitl v roli vášnivého sběratele historických cenností. Na aukci v Amsterdamu vydražil 28 předmětů ze sbírky Lichtenštejnů, které bývaly v moravských sídlech rodu a jež si po druhé světové válce při odchodu ze země vzali s sebou. Na zámky Lednice a Valtice a také hrad Šternberk by se tak měly ještě letos vrátit vzácné tapisérie, obrazy slavných mistrů i původní židle ze 16. století.

Mezi draženými předměty byly i cennosti ze zámku Valtice - sekretář, židle, obraz. foto: ČTK

Cena za vydražené předměty se pohybuje okolo deseti milionů korun, jež pro aukci uvolnil rozpočet ministerstva kultury. Další tři kusy – obrazy – zakoupil soukromý český sběratel a rozhodl se je zámku ve Valticích, kde původně visely, propůjčit. Sumu za olejomalby ani svou identitu a motiv nabídky českému státu nechce zveřejnit.

„Jsem spokojená. Sledovali jsme památky v celkovém kontextu, to znamená nejen jejich historickou hodnotu pro nás, ale i v jakém stavu jsou, a v tomto smyslu jsme uspěli,“ řekla na konci českého boje novinářům v Amsterdamu Marta Sedláková z Národního památkového ústavu v Praze, jedna ze čtyř členů aukčního týmu. „Oželeli jsme kusy, jejichž cena se vyšplhala do výšek, které se vymykaly i evropskému standardu,“ dodala.

Nejdražší akvizicí je trojice nástěnných koberců za více než třicet tisíc eur, tedy zhruba milion korun.

Podle lednické kastelánky Ivany Holáskové je aukční nákup děl, která kdysi byla na českém území, důsledek neutěšených vztahů mezi Českem a Lichtenštejnskem. „Vadúz s námi nemá uzavřené diplomatické styky. Kdybychom je měli, pravděpodobně by nám Lichtenštejnové nabídli na prodávané předměty předkupní právo,“ řekla Holásková.


Další podrobnosti
a reportáž z místa aukce
si přečtěte ve středečním vydání deníku




 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.