Lidovky.cz

Startuje největší svátek filmu

Kultura

  9:44
CANNES - Výběr toho nejzajímavějšího, nejobjevnějšího a nejčerstvějšího filmového „zboží“ bude ode dneška do 23. května k vidění v Cannes. Do francouzského letoviska míří Steven Spielberg, Harrison Ford, Clint Eastwood, Woody Allen i Emir Kusturica.

Vizuální podoba 61. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes se inspirovala estetikou Davida Lynche. foto: ČTK

Poklidné městečko na Azurovém pobřeží se na jedenáct festivalových dní promění ve vroucí kotel, v němž se budou tavit stovky filmů, režisérů a herců a tisícovky novinářů a distributorů.

Původně byl sice jako zahajovací snímek ohlášen netrpělivě očekávaný titul Stevena Spielberga Indiana Jones a království křišťálové lebky, tentokrát se ale do posledních chvil hýbalo s programem. Světová premiéra čtvrtého dílu Indiana Jonese se nakonec v Cannes uskuteční až v neděli večer, zahajovat bude snímek argentinského režiséra Fernanda Meirellese Blindness.

Blindness je jedním z dvaadvaceti titulů, které se budou ucházet o festivalovou trofej, Zlatou palmu. Do elitního soutěžního výběru se dostaly tři francouzské a tři americké snímky, po dvou zástupcích má Itálie a Argentina. Mezi autory soutěžních titulů můžeme najít řadu tvůrců, kteří v Cannes už někdy zabodovali. Sázet na osvědčené koně je nepsaným festivalovým pravidlem.

Nejdelší film má Soderbergh
Mezi mazáky patří například Clint Eastwood, který letos představí retrodrama Changeling s Angelinou Jolie v hlavní roli. Podobný post má i Steven Soderbergh, jehož filmy se v Cannes objevují pravidelně od doby, kdy tu zazářil jeho film Lži, sex a video. Tentokrát má na svědomí nejdelší film festivalového programu: jeho projekt Che (alternativní název zní Guerrilla), v němž kontroverzního revolucionáře hraje Benicio Del Toro, trvá čtyři hodiny a dvacet osm minut.

Své novinky přijedou do Cannes představit i belgičtí bratři Darnenneové, Němec Wim Wenders, Ital Paolo Sorrentino, Kanaďan Atom Egoyan nebo Turek Nuri Bilge Ceylan. Mezi kandidáty na Zlatou palmu je jediný debutant, který má ovšem s filmem velmi bohaté zkušenosti: Charlie Kaufman. Uznávaný scenárista, který se autorsky podílel například na filmech Věčný svit neposkvrněné mysli nebo Adaptace, se představí jako režisér snímkem Synecdoche, New York.

Atraktivní tituly byly zařazeny do hlavního programu ovšem mimo soutěž, to je případ právě Indiana Jonese a království křišťálové lebky, novinky Woodyho Allena nazvané Vicky Cristina Barcelona, fotbalového dokumentu Emira Kusturici Maradona by Kusturica nebo animovaného blockbusteru Kung Fu Panda.

Česká kinematografie jen v krátkých snímcích
Český snímek opět v soutěžním výběru chybí a nenajdeme ho ani v dalších programových sekcích. Výjimkou je blok krátkých snímků Cinéfondation, kde se studentské snímky mladých českých filmařů objevují pravidelně. Letos nás bude reprezentovat posluchač FAMU Lukáš Glaser se svým bakalářským filmem Naus.

O propagaci české kinematografie se bude v Cannes - tak jako v posledních letech - starat České filmové centrum, které bude sdílet společný festivalový stánek se zástupci Slovenska. Na filmovém trhu se pak bude prezentovat film Václav Jiřího Vejdělka a dokument Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu Adolfa Ziky. Režisér Tomáš Mašín tu také plánuje představit svůj připravovaný projekt Tři sezony v pekle.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.