Lidovky.cz

Sázavafest si může mnout ruce

Kultura

  9:09
Loňský přesun ze Sázavy do Kácova festivalu nezlomil vaz, ba naopak. Po letech expanze jej definitivně katapultoval mezi největší tuzemské hudební letní open air akce. „Zahřívací kolo“ proběhlo ve středu, první velká jména v čele se Seanem Kingstonem nabídl čtvrteční večer. Usměvavý americký teenager s jamajskými kořeny navodil atmosféru, která dělá festival festivalem.

Ivan Hlas uctil památku Pavla Grohmana s textem v ruce. foto: ČTK

Nabídl líbivou a odsýpající směs uhlazeného pop-rapu opřeného o tradičně vytříbenou černošskou rytmiku, vynikající vokální souhru a po čase bohužel i stereotyp, byť hity jako Beautiful Girls publikum spolklo i s navijákem. V dobrém slova smyslu zaskočila návštěvníky Sázavafestu Ewa Farna. Management dětské hvězdičky odtušil, že letní festival není estráda a dal šikovné doprovodné kapele zelenou k razantnímu přitvrzení, Farna navíc zaujala poměrně sebejistým projevem, dalekým kňourání Langerové nebo stereotypu Zemanové. Výsledkem tak byla kupodivu jedna z nejtvrdších show letošního Sázavafestu.

Obdivuhodný rozsah má i ve svých třiačtyřiceti Kamil Střihavka. On ani jeho kapela Leaders dnes v daném žánru v Česku nemají konkurenci. Hledačům neměnných jistot posloužila v Kácově Mňága a Žďorp, hledačům talentů třeba Eastpark s pozoruhodným chraplákem Pavla Bohatého v popředí nebo hračičkové Toxique. Převážně folkaři a písničkáři (Luboš Pospíšil, Neřež...) hladili duše příchozích na kryté Balbínka stage.

Povznášející i špatné
Páteční vzpomínkový jam na tragicky zesnulého Pavla Grohmana z Chinaski byl jistě hodnotnější než minuta či hodina ticha. Nabídl verze povznášející (Dlouhej kouř v osobitém podání Jany Loty), průměrné i špatné (Ivan Hlas, Jan Budař...). Zarážející bylo, že většina sólistů uctila bubeníka, kapelníka a textaře Grohmana s papírem v ruce. Nemluvě o plochém průvodním slově Zdeňka Suchého.

Celému nápadu nechyběla spontánnost a odvaha, lidé se bavili a ve finále se jednalo o příjemnou vzpomínku. Nelze se ale zbavit dojmu, že někteří zúčastnění přišli spíš vystavit obličej.

Team Sázavafestu se rozhlíží rovněž za kopečky, ba i za mořem. Ska-punkovou smršť předvedli mexičtí revolucionáři Panteon Rococó, show plnou hypnotických samplů nezklamali Švýcaři The Young Gods, teskný koktejl namíchaný z židovské, balkánské a romské tradice nabídla návštěva The Izraeli Ethnic Ensemble. V porovnání s chaotickou koncepcí například Benátské noci plné vyčpělých hvězd a zmatků Kácov jasně vede. Ze zázemí festivalu je cítit snaha jít naproti návštěvníkům; příjemným zjištěním je i skutečnost, že špičkový zvuk je dnes na velkých festivalech pravidlem. A když pak ještě každoročně stoupá návštěvnost, může si festival mnout ruce.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.