Lidovky.cz

Londýn: Odcházení budí zájem

Kultura

  9:08
PRAHA - Havlovo Odcházení čeká zítra v Londýně první zahraniční premiéra. Inscenace režiséra Sama Walterse se koná v divadle Orange Tree ve čtvrti Richmond a hrát se bude až do 13. prosince.

O múzách a politice. „Moji političtí nepřátelé můj návrat k divadlu očekávali s nadějí, že hra propadne a já si to pěkně odnesu,“ říká Václav Havel s tím, že mu divadlo dnes přináší víc radosti než politika. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Režisér a ředitel divadla Sam Walters svou inscenaci ohlásil v den květnové pražské premiéry hry v listu Independent: „Jsem šťastný, že jsme získali svolení hru inscenovat: podle mého názoru patří k Havlovým nejlepším, je divadelně vděčná a velice legrační. Pro nás je tato inscenace vrcholem spolupráce, která začala již v roce 1977.“

Sam Walters vzpomíná v rozhovoru s Jitkou Sloupovou ze zastupující agentury Aura-pont, jak tehdy divadlo uvedlo ve svém malém půdním prostoru Audienci a Vernisáž, aktovky polozapomenutého československého autora. Doufali, že jimi zaujmou inteligentní publikum a získají pozitivní ohlasy v tisku, ale vznik Charty 77 a události v Československu se dostaly do centra pozornosti a divadlo Orange Tree také: „Stalo se to náhodou, jak už to u nejlepších věcí v životě bývá. Najednou nás dávali dohromady se světoznámým dramatikem. Inscenovali jsme Vyrozumění, další jeho hru, promítli dokumentární film, sepsali petici. Naše divadlo se stalo místem, kde se soustřeďovali ti, kterým ležel osud Čechoslováků na srdci.“

Orange Tree od roku 1977 uvedlo celkem deset Havlových her. Sam Walters ovšem věří, že o Havlovi dramatikovi neslyšíme naposledy. „Doufám, že napíše další novou hru, ale je mu 71 let a v případě Odcházení vlastně jen dopsal text, který měl rozvržený před dvaceti lety. Jestli se mu bude chtít začínat s psaním od nuly, to nevím. Až se na naše Odcházení přijede podívat, zeptám se ho, jestli se už nějaká nová hra mezitím neklube,“ řekl. Režisér také prozradil, že i diváci britské inscenace uslyší autorův hlas. „Václav Havel byl totiž tak laskavý, že pro nás ,svoji‘ roli natočil v angličtině. Myslím, že to celé věci dodá váhu, a jsem si jistý, že britské publikum to ocení.“ Walters také uvedl, že nevidí problém v inscenování hry žijícího dramatika. „Naše divadlo se programově snaží uvádět hry tak, jak si to autor přeje. Pokoušet se o to v případě jednoho z největších světových dramatiků je delikátní, ale vzrušující úkol.“

Hru britská kritika chválí
Jitka Sloupová potvrzuje, že o chystané uvedení Odcházení a zejména o autora jeví britská média obrovský zájem, „Havel však příliš rozhovorů neposkytl,“ dodává. Ve velkém článku v The Times otištěném 16. září Havel přiznává, že divadlo mu dnes přináší více radosti než politika. „Musím ale říct, že návrat k divadlu byl těžší, než jsem si představoval. Dvacet let jsem byl zakázaným dramatikem, dalších dvacet let jsem byl prezidentem-dramatikem, takže čtyřicet let jsem se divadlu nemohl věnovat. A ono se mezitím změnilo. Všechno je jinak. I já jsem jiný. Inscenace mé hry byla médii očekávána s jistou škodolibostí. Moji političtí nepřátelé můj návrat k divadlu očekávali s nadějí, že hra propadne a já si to pěkně odnesu,“ uvedl. Inscenace Odcházení v pražské Arše však měla vesměs pozitivní ohlasy a stále je o ni velký zájem, škoda jen, že se zatím hraje tak málo. I v Londýně jsou předpremiérové ohlasy velmi příznivé.

Například David Cute v týdeníku New Statesman napsal: „V nové hře (kterou zdařile přeložil Paul Wilson) nejsou žádní Vaňkové. Moc a bohatství si vybraly svou daň. Všechny hlavní postavy jsou upovídaní lidé, zavalení svými nabubřelými egy, pýchou a marnivostí. Ale Havel sám hru prosvětluje svým stylem: je to komedie, která směřuje k tragédii přes frašku.“ Premiéru hry v Londýně doprovodí knižní vydání textu v nakladatelství Faber & Faber.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.