Lidovky.cz

Jak propojit svět? Hudba zabírá

Kultura

  19:23
PRAHA - Lze elegantně spojit planetu a naladit ji na stejnou vlnu? Americký producent Mark Johnson dokázal, že ano. Stvořil videoklipy, v nichž desítky zpěváků od Brazílie až po Indii vytvářejí společně písně a při tom se nikdy neviděli. Chtějí změnit svět.

Hudebníci ulice se spojili v unikátním projektu Playing for change. foto: Reprofoto

Projekt s názvem Playing for Change je dobrovolná organizace, která se od roku 2001 snaží "spojit svět a společnost skrze hudbu", v současné době pořádají sbírku na podporu nové hudební školy Ntonga Music School a Mehlo Arts Center v Johannesburgu.

Hudebníci ulice se spojili v unikátním projektu Playing for change.

Nadaci se daří udržovat pozornost originálními projekty: jedním z nejzajímavějších jsou hudební klipy, kde kombinují performance hudebníků z několika míst planety. Vtip je v tom, že všichni zpívají jednu jedinou píseň, která se pak profesionálně namixuje do jediné kompozice.

Nejúspěšnější je písnička Stand By Me původně od Bena E. Kinga z roku 1961, kterou svého času proslavil John Lennon. Pro projekt Playing for Change ji nahrálo a nazpívalo 37 muzikantů z celého světa, namátkou z Francie, Brazílie, Španělska, Ruska nebo Nizozemí. Na portálu YouTube ji od loňského listopadu shlédlo přes devět milionů lidí. Zároveň půjde o pilotní singl z připravované kompilace Playing for Change: Songs Around the World.

Stand By Me:


Něco speciálního

Mezi desítkou nahraných skladeb je také několik klasik Boba Marleyho. V písni One Love vystupuje také držitel Grammy, americký bluesový zpěvák Keb' Mo', nebo Manu Chao. "Jsem tak rád, že jsem součástí něčeho skutečně speciálního. To, co děláme, je úžasné," řekl Keb' Mo'. Původně měl v klipu pro War/No More Trouble účinkovat a zpívat také Bono Vox, v aktuální verzi se však neobjevil.Výborná je i Marleyho "předělávka" Don't Worry.

One Love:

Vystupující nejsou vždy jen známé osobnosti nebo celebrity hudebního nebe. Právě naopak, někdy jde o neznámé, talentované pouliční muzikanty, kteří dokáží perfektně přenést také atmosféru místa, jindy jde o mladé šikovné umělce, kteří na své objevení teprve čekají. Nabídku ke hraní neodmítnou ani Indiáni nebo černošský gospelový sbor.

Zbytek byla brnačka
Projekt stojí na vizích Marka Johnsona (35), zvukového inženýra a producenta ze Santa Moniky. "Napadlo mě to v metru, kde jsem sledoval hrající muzikanty. Normálně by se dva různí interpreti navzájem rušili, ale my jsme dokázali, že lze dát řád jedné jediné písni, i když ji zpívá několik úplně odlišných lidí s odlišným přístupem," říká Johnson. Impuls k celému projektu dal pouliční muzikant Roger Ridley, který nakonec svolil k tomu, aby ho Johnson natočil. Udělat "zbytek" prý bylo snadné.

Don't Worry

CD/DVD Playing for Change: Songs Around the World bude obsahovat jak jednotlivé skladby, tak i videa k nim. Bude se prodávat na internetu a díky labelu Hear Music exkluzivně také v síti kaváren Starbucks. Producent Norman Lear k tomu řekl: "Mark Johnson chce změnit svět a my mu v tom chceme pomoct. Když se ve Starbucks může prodávat Paul McCartney a Ray Charles, můžou se tam prodávat i desky neznámých hudebníků. Není to o jméně. Je to jen o hudbě."

Johnsonův projekt trochu připomíná proslavený tanec Matta Hardinga, který svým neotřelým pohybem propojil desítky pozoruhodných míst planety a jehož videa viděly na internetu desítky milionů lidí.

Podívejte se na tančícího cestovatele:

 

Playing for Change na YouTube: youtube.com/PlayingForChange
Oficiální stránky: www.playingforchange.com

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.