Lidovky.cz

Festival spisovatelů Praha zahájily komiksy a svoboda projevu

Kultura

  13:06
PRAHA - Literáti spojeni s Paříží, zejména v minulém století spjatém s uměleckou svobodou, zahájili program 19. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. V jeho úvodu převzal syrský básník Adonis Cenu Spirose Vergose Za svobodu projevu, V divadle Laterna magika se dále prezentoval americký autor komiksů Robert Crumb.

Adonis (Alí Ahmad Saíd Asbar) foto: Marta Gomes/IED

Akce se nemohli z kvůli onemocnění zúčastnit čínský nositel Nobelovy ceny Kao Sing-ťien ani německý básník Wolf Biermann, jeden z pronásledovaných hrdinů studené války zbavený v roce 1976 východoněmeckého občanství.

Spisovatele Adonise, Crumba a Kao Sing-ťiena spojuje Francie, Adonis a Kao Sing-ťien tam získali azyl a občanství, Crumb na jihu Francie již 20 let žije. Festival zahájený v budově Nové scény performací Handa Gote a pro dnešní den zakončený tanečním představením Code 58.08 do 11. června představí dvě desítky spisovatelů z celého světa.

"Adonis přenesl poezii arabského světa do moderního světa s obrovskou odvahou a vzácným talentem," uvedl k ocenění Za svobodu projevu zakladatel a ředitel festivalu Američan Michael March, podle kterého festival vytváří stimulující intelektuální atmosféru; není komerčním festivalem a je založen na myšlenkách, což tvůrce přitahuje.

Problém nejen despotického východu
Alí Ahmad Saíd Asbar, píšící pod pseudonymem Adonis, proslul jako rázný kritik islámského fundamentalismu. Podle pořadatelů festivalu je nejvýznamnějším současným arabsky píšícím básníkem. Narodil se v Sýrii, ale od roku 1982 žije ve francouzském exilu. Je zástupcem Ligy arabských států při UNESCO a přednáší arabskou literaturu na Sorboně.

Adonis se rozešel s tradičním jazykem a formou arabské literatury a jeho psaní se z hlediska jejího vývoje rovná nástupu moderny. Věnuje se i literárněhistorické práci. "Svoboda může narážet na vnější překážky, ale mnohem horší jsou ty, které vycházejí z vnitřku samotných autorů. To je problém nejen despotického východu, ale i demokratického západu," uvedl Adonis k otázce autocenzury. Dodal, že v Paříži každý rok vychází 780 románů, ale žádná filozofická literatura.

Sémě Onanova spadajícího na zem
Slavný americký autor komiksu Robert Crumb mimo jiné zaplněnému sálu prozradil, že v současné době pracuje na obrázkové podobě knihy Genesis a řeší problémy, jak zobrazit boha nebo "sémě Onanova spadajícího na zem". "Dovedu si představit, že určitým lidem se kniha nebude líbit," podotkl. Festivalu se nezúčastní spisovatel Iain Banks, který se omluvil z vážných rodinných důvodů.

Ve stejný den se představí další čínský autor Ma Ťien, přímý svědek masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, jehož 20. výročí si demokratický svět připomněl tento týden. Ma Ťien, který se k tragédii vrátil v románu Pekingské koma, žije v současné době v londýnském exilu. V Číně nesmí publikovat, ale jeho knihy vycházejí v překladech na celém světě. Do třetice čínskou exilovou literaturu zastoupí Jang Lien.

2001 noc
Milan Kundera obdrží v rámci festivalu prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cino del Duca za celoživotní dílo.

Motto letošního ročníku festivalu zní "2001 noc: umění příběhu" - s odkazem k pohádkám tisíce a jedné noci a teroristickým útokům v USA 11. září 2001. Přijedou zástupci dvou velkých kulturních civilizací, arabské a čínské, i představitel amerického undergroundu. Festival se chce věnovat umění příběhu a umění vyprávění příběhu. Více informací se nachází na www.pwf.cz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.