Lidovky.cz

Architekt odpadu: do kina s tužkou a papírem na poznámky

USA

  11:51
PRAHA - Američana Michaela Reynoldse lze bez nadsázky a také bez urážky nazvat nejvýznamnějším světovým architektem odpadu. Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. K jejich stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve.

Garbage Warrior foto: Aero FilmsReprofoto

Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky.

Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu. V českých kinech měl snímek premiéru 5. června.

Architekt odpadu

Garbage Warrior
Velká Británie 2007
86 minut
Režie: Oliver Hodge
Premiéra: 5. 6. 2009

„Architekt odpadu je zajímavý, napínavý a má charismatického hrdinu, takže funguje i jako klasický film. A boduje i navýsost aktuálním tématem. V době, kdy teplota v mém obýváku dost závisí na tom, s jakou náladou se ráno probudí Juščenko s Putinem, mi přijde tento film jako velmi poučný. Já nevím jak vy, ale já si s sebou do kina vezmu tužku a papír na poznámky,“ usmívá se Radim Habartík ze společnosti Aerofilms.

Grabage Warrior (trailer)

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.