Lidovky.cz

Sbírka odkazů Járy Cimrmana je zahájena. Prvním příspěvkem je járovka

Kultura

  17:01
PRAHA - Herci Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák vyhlásili v panteonu Národního muzea v Praze sbírku odkazů smyšleného českého génia Járy Cimrmana, která bude v roce 2010 vystavena v Národním muzeu.

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák představili v Národním muzeu sbírku Járy Cimrmana. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Stalo se tak v rámci Oslav Prahy. Přispět do sbírky může každý, kdo vytvořil "vynález" nesoucí hlubší humánní a funkční poselství.

Podle organizátora projektu Oslavy Prahy Roberta Kozlera mohou zájemci své příspěvky během příštích týdnů a měsíců nejprve popisem či fotografií přihlásit na stránkách projektu.

Jednu z domněnek, která o Cimrmanovi panuje, vyvrátil hned v úvodu slavnostního aktu Zdeněk Svěrák. Mnoho lidí si prý totiž o něm myslí, že to byl rapl, který od jednoho oboru spěchal k druhému. Zapomíná se však, že vždycky usiloval o něco užitečného. Když zjistil, že to užitečné nebude, svůj vynález zničil. Tak například nezlepšil vynález jezu, o což ho požádal hrabě Harrach.

"Pozoroval jsem ho měsíc a zjistil, že je naprosto dokonalý. Co je pod úrovní, neteče, co je nad úrovní, přeteče. Poté, co průjezd pro kánoe vymyslel inženýr Šlajs, není na tom co zlepšovat," citoval z jeho dopisu hraběti Svěrák.

Ladislav Smoljak pak muzeu daroval první příspěvek - lampu, kterou prý Cimrman vymýšlel s Edisonem. "Chtěl ji nazvat járovka, což Francouzi zkomolili na žárovku," vysvětlil.

Bambusové kolo a osvěžovač dechu po topinkách
Ve sbírce Divadla Járy Cimrmana je i řada dalších cenných relikvií, které se občas představují veřejnosti na výstavách. Je mezi nimi lavice ze školy v haličské vesnici Struk, kde tento český génius kdysi za trest působil jako učitel, bambusové kolo, na kterém jezdil v Africe, brýle proti moskytům a kleště na extrakci velbloudích zubů.

Populární cimrmanologové opatrují také šněrovačku Cimrmanovy starší sestry Luisy, kterou jako jediný zděděný kus prádla odmítal malý Jára nosit, osvěžovač dechu po požití topinek či lékařský kufřík z doby, kdy Cimrman působil v Alpách jako porodní dědek.

"Myšlenku na tuto sbírku sledujeme s velkým zájmem i potěšením. Existence osoby Járy Cimrmana prokázala, že je životaschopná nejenom směrem do minulosti, ale také do budoucnosti," řekl ředitel knihovny Národního muzea Martin Sekera a přítomné návštěvníky přivítal už jako potenciální dodavatele.

I Svěrákovi se líbí představa, že by Národní muzeum jako první instituce svého druhu v zemi shromáždilo vynálezy Cimrmanových pokračovatelů.

"Zdůraznil jsem tu však, jaký byl Jára vynálezce. Že tyto předměty musí lidem sloužit. Nesmí to být věci, které jim škodí. Jsme zvědaví, kolik se jich sejde a budeme exponáty přísně prosívat," řekl Svěrák.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.