Lidovky.cz

Blízkost světů jinak vzdálených: Známá tvář v dvojportrétu se smrtelníkem

Kultura

  10:39
PRAHA - Na první pohled fotografie účelově stylizované, na druhý divák zjistí, že slavní se fotografovali s lidmi s mentálním handicapem.

Zahájení výstavy dvojportrétů celebrit a lidí s handicapem Blízké vzdálenosti foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

V sympatické (atmosférou i jménem) kavárně ve Vlašské ulici na Malé Straně v Praze vaří Mikuláš dobré laté, obsluhuje hosty, nabízí pečivo vyrobené v dílně nahoře a učí se kasírovat. Až si odbude trénink a složí zkoušky, stane se možná regulérním zaměstnancem kavárny. Nedávno se ovšem fotografoval s exprezidentem Václavem Havlem. Popisuje to jako zvláštní zážitek, který mu na chvíli dal pocit důležitosti, už proto, že mohl být blízko tak významnému člověku ("dal si pivo a povídal si s námi docela normálně, byl jiný, než jak si ho pamatuju z televize...").

Dobrý pocit klientů Sdružení pro integraci mentálně postižených (SIMP) je jedním cílem, druhým důvodem, proč vznikly snímky českých známých osobností a handicapovaných, je pochopitelně i cíl charitativní. Z fotografií Petra Frančeho, Lukáše Vrtílka a Alana Pajera byla sestavena výstava, která pod názvem Blízké vzdálenosti putuje už od prosince po Praze (nyní je do konce září k vidění v Nákupní galerii Fénix ve Vysočanech) a pojede dál, koncem roku na ruzyňské letiště, napřesrok do českých center ve světě.

Mezi portrétovanými známými osobnostmi jsou kromě Václava Havla také například Tomáš Halík, Václav Větvička, Lukáš Polert, Bořek Šípek, Pavel Bém či různí herci, zpěváci a vůbec lidé ze showbyznysu. SIMPatická plátna Fotografovat se dala také patronka projektů SIMP, moderátorka Pavla Charvátová, která se z role modelky pro kalendář (fotografovaný v tréninkové SIMPatické kavárně a rovněž vymyšlený pro charitativní účely) stala iniciátorkou dalších projektů. Například nápadu s názvem SIMPatická plátna:

Projekt by měl ukázat, že i člověk s mentálním handicapem může vytvořit zajímavé, kreativní výtvarné dílo," říká. A vysvětluje, že během příštího roku by na několika výtvarných dílnách mohli pod patronací profesionálů (slíbili účast Ivana Lomová, Petr Nikl a Jiří Syrůvka) klienti sdružení vytvořit své obrazy či jiné výtvarné objekty.

Ty nejlepší by se soustředily koncem roku na výstavě, v jejímž závěru se uskuteční aukce, a výtěžek z ní pomůže další činnosti Sdružení pro integraci mentálně postižených. Například chodu kavárny na Malé Straně, výcviku, projektu Cesta ke vzdělání a dalším aktivitám.

Sdružení hledá uplatnění nejen pro samotné klienty, ale také pro jejich rodiče a blízké, kteří například léta pečují o handicapované děti a poté je pro ně velmi těžké vrátit se ke své (nebo vůbec nějaké) profesi. SIMP se také snaží podporovat (či spíše vyprovokovat) sociální zodpovědnost firem a městských částí vůči lidem s mentálním postižením.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.