Lidovky.cz

Jakmile jednou se solí začnete, také s ní zemřete

Kultura

  14:14
PRAHA - V Galerii Portheimka ve Štefánikově ulici probíhá od 7. do 23. září výstava s názvem Lovci soli (Etiopie - v zajetí afrického kráteru). Unikátní cyklus fotografií je výsledkem cesty fotografky Jarmily Kovaříkové do etiopského kráteru El Sod, kde strávila týden s místními těžaři soli a fotograficky i textově zdokumentovala jejich práci i životní podmínky.

Jarmila Kovaříková foto: Jarmila KovaříkováReprofoto

"Jedná se o kolekci unikátních fotografií, které budou během podzimu 2009 publikovány jak v tuzemských prestižních eriodických titulech, tak i v zahraničních časopisech. Tyto fotografie by měly ve svém důsledku návštěvníkům přiblížit a pomoci pochopit reálnou problematiku tzv. třetího světa, která stále zůstává na okraji pozornosti světových médií i veřejnosti," řekl k chystané výstavě radní pro kulturu Prahy 5 Michal Šesták.

Cyklus pětatřiceti unikátních fotografií "Dělníci El Sod" ukáže českým divákům tvrdé podmínky a nelehký život etiopských solných dělníků. Zachycuje je při práci ve vulkanickém kráteru ve čtyřicetistupňových vedrech, kterak holýma rukama vyhrabávají sůl obalenou černým bahnem. Viděno optikou běžného Evropana je způsob těžby bez technických vymožeností 21. století zcela nepochopitelný.

El Sod je více než sto metrů hluboký kráter rozprostírající se uprostřed vyprahlých plání na jihu Etiopie poblíž hranic s Keňou. Způsob jeho vzniku není zcela jasný. Hovoří se o vulkanickém původu či následku pádu meteoritu. Místní obyvatelé kráteru přisuzují léčebné a mýtické vlastnosti. Ať už je původ kráteru jakýkoliv, díky unikátním přírodním podmínkám se na jeho dně nachází jezero s černým bahnem obsahujícím kamennou sůl.

Těžarské dovednosti se dědí z otce na syna. V kmenových územích chlapci od dětství pracují, aby pokryli nároky rodiny a na školu nemají cas. Jen těžko vydělají dost peněz na to, aby se mohli odstěhovat do většího města a najít si tam práci. Jak říkají dělníci, jakmile jednou se solí začnete, také s ní zemřete.

Jarmila Kovaříková

Fotografka Jarmila Kovaříková (1979) patří mezi přední české fotoreportérky. Po studiu divadelní fakulty Akademie múzických umění spolupracovala s významnými českými reportéry Markem Vítkem a Radanem Špronglem na dokumentech pro Českou televizi. Rok poté začala pracovat jako reportérka a externí fotografka pro Lidové noviny.

S fotografem Michalem Novotným, vítězem prestižních cen World Press Photo, Best of Photojournalism a Picture of the Year, podnikala mnoho reportážních výjezdů především do rozvojových zemí, kde se soustředila na dokumentování sociální problematiky (např. reportáž o problematice AIDS v jižní Indii, o sirotcích žijících v kanálech ukrajinské Oděsy umírajících na AIDS či reportáž o životě chudých zápasníků v Senegalu a Gambii). Její reportáže otiskly kromě Lidových novin i významné magazíny ve Spojených státech, Evropě či Japonsku.

Dnes pracuje pro mediální agenturu Isifa a věhlasnou německou fotoagenturu Getty Images jako fotoreportérka. Její fotografie se objevují ve všech českých médiích (především Reflex, Lidové noviny, Hospodářské noviny či Týden), ale i v zahraničí.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.