Lidovky.cz

Je tomu pět let, co zemřel John Peel, největší DJ všech dob

Kultura

  17:23
PRAHA - Před pěti lety, 25. října 2004, zemřel na infarkt během své dovolené v Peru legendární britský rozhlasový DJ a novinář John Peel. Bylo mu 65 let a dodnes je označován bez nadsázky jednoho z nejvlivnějších rozhlasových spíkrů všech dob.

John Peel foto: Reprofoto

Peel ovlivnil dějiny moderní hudby více než lecjaký muzikant. Stanice BBC Radio One, kde vysílal již od roku 1967, tehdy ihned přerušila vysílání a "na poslední cestu" mu zahrála jeho oblíbený hit Teenage Kicks od The Undertones, kterou kdysi slavně zahrál ve svém rozhlasovém pořadu dvakrát za sebou.

Novátorské vnímání hudby
John Robert Parker Ravenscroft alis John Peel se narodil 30. srpna 1939 v Heswallu poblíž Liverpoolu, po vojně odešel do Spojených Států, kde pracoval v texaském rádiu a kde si obvyl své DJské začátky. Po návratu do Británie se zapojil do hnutí pirátských vysílaček, které suplovaly neexistenci hudební rozhlasové stanice, a profesionálně pak začínal v roce 1967 v BBC s nočním pořadem Top Gear. Tak mohli hudební fanoušci slyšet originální a eklektický mix žánrů od psychedelicého rocku a punku, přes reggae, pop a alternativní rock až k hip-hopu nebo death metalu.

Právě jeho novátorské vnímání hudby a chuť a schopnost objevovat a představovat neznámá jména mu přinesly obdiv a popularitu, díky které odolával i nepřízni radiových dramaturgů, nemajících vždy dostatek pochopení. Objevil nebo prosadil tak desítky kapel, které psaly historii hudby, mj. třeba Pink Floyd, Led Zeppelin, The Smith nebo Nirvanu.

Sheogaze horečka
Obrovské popularity dosáhly John Peel Sessions, kde umožnoval do té doby neznámým, zajímavým kapelám natočit krátkou živou čtyřpísňovou nahrávku. Na přelomu 80. a 90. let to byla třeba tehdy prakticky neznámá Nirvana. Mnohé z Peel Session později vyšly oficiálně a řada kapel je považuje za vůbec to nejlepší, co kdy natočily. Za Peelovu kariéru vzniklo více než čtyři tisíce nahrávek více než dvou tisíc kapel, zpěváků a zpěvaček.

Mezi zástupy skupin se objevily i dvě z české kotliny: v době britské shoegaze horečky Ecstasy of Saint Theresa, kteří tehdy zkusili Peelovi poslat svůj debut a skončilo to koncerty a nahrávací smlouvou s Go!Disc, a později také vyškovští Here a berounští The Trial.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.