Lidovky.cz

Arnošt Lustig se vrátil k tématu vyhlazování Židů za druhé světové války

Kultura

  10:18
PRAHA - Spisovatel Arnošt Lustig v pražském Starbucks Coffee představil svou novou knihu Láska a tělo.

Arnošt Lustig foto: ČTK

Po sérii kratších prozaických útvarů se opět zabývá svým celoživotním tématem vyhlazování Židů během druhé světové války, tentokrát na pozadí milenecké dvojice odsouzené na smrt. "Psalo se mi báječně, protože láska i tělo jsou vděčné náměty," říká Lustig.

Hlavními hrdiny nového románu letos třiaosmdesátiletého autora jsou mladí lidé plní tělesných tužeb Gabriela Lágusová a Josef Reinisch, kteří prožívají v terezínském ghettu svou zakázanou lásku. Transport znamenající smrt může přijít každým dnem, a tak útěchu nacházejí pouze jeden v druhém. Žijí naplno a vyslovují věci, které by - nebýt tlaku okolností - možná nikdy neřekli. Výsledkem je prý příběh plný milostných vyznání i esejistických podobenství o smyslu života.

"Vše, co prožíváme, je zápas mezi dobrem a zlem, a láska k tomu patří," sdělil Lustig. Dodal, že láska je více než sex a jeho kniha je především o lásce, upřímnosti a něžnosti, přestože otevřeně hovoří o tělesné stránce vztahu dvou lidí. "Koho to pohorší, ten si to zaslouží," dodal spisovatel.

Jaký opravdu je?
Pražský rodák Arnošt Lustig je autorem řady děl s tématem holokaustu. Jako patnáctiletý skončil v terezínském ghettu a potom prošel koncentračnímitábory Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a skrýval se v Praze. Účastnil se květnového povstání. Po válce studoval žurnalistiku. V roce 1948 se jako dopisovatel účastnil izraelsko-arabské války. V roce 1968 emigroval do Spojených států. V Americe přednášel na několika univerzitách, po roce 1989 také v Praze.

Knižně debutoval v roce 1957 sbírkou povídek inspirovaných vlastními zážitky z terezínského ghetta Noc a naděje. K vrcholům jeho tvorby patří díla Démanty noci, Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou nebo Hořká vůně mandlí. Jeho román Bílé břízy na podzim z roku 1966 vyšel letos také v čínštině.

Letos mimo jiné společně s herci Janem Krausem a Jiřím Krampolem položili přes 150 otázek předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. Jeho odpovědi se staly obsahem knihy Jaký opravdu je?. V květnu vyšel autorizovaný životopis Lustiga z pera Františka Cingera. Letos byl mezi čtrnácti nominovanými na mezinárodní Man Bookerovu cenu, vloni získal mezinárodní literární Cenu Franze Kafky.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.