Lidovky.cz

Gogol Bordello: Kašleme vám na world music, dobudeme celý svět!

Kultura

  11:26
PRAHA - Americká gypsy punková kapela Gogol Bordello rozdovádí Prahu již tento týden, 11. prosince. Zavítá do Malé sportovní haly.

Gogol Bordello foto: Reprofoto

Tato devítičlenná multinárodnostní formace přijede do Incheba Areny (= Malá sportovní hala) v rámci turné ke koncertnímu DVD a CD Live from Axis Mundi. Gogol Bordello se proslavili po celém světě divokými koncerty, které míchají cikánskou a východoevropskou hudbu, ska, rock'n'roll a vše rebelské od flamenka až po perestrojkový punk. O síle a energii jejich koncertů svědčí i to, že letos na festivalu v dánském Roskilde získali Gogol Bordello jako jediná kapela plný počet hvězdiček v hodnocení všech vystupujících.

V centru pozornosti jednoznačně stojí, skáče a svíjí se charismatický zpěvák a kytarista Eugene Hutz. Na pódiu mu zdatně sekundují další muzikanti z Ruska, Izraele, USA, Etiopie, Ekvádoru a dvě tanečnice. "Eklektickému komikovi Eugenu Hutzovi není nic svaté: střihem přechází z kabaretního valčíku do maniakálního nářezu, baladu přemění v surovou grotesku s rytmem "klusajícího ožralého koně" (tak tomu říká) a cikánskou svatební hudbu nebo na dub-reggae večírek. Tam, kde ve své nejsyrovější fázi irští Pogues skončili, nastupují Gogol Bordello," tvrdí například publicista Jiří Moravčík.

Hutz samotný pojem world music nesnáší, na udělení prestižní ceny BBC Awards for World Music v roce 2006 reagoval slovy: "Seru vám na world music. Gogol Bordello se chystají dobýt celý hudební svět". V posledních letech se Eugene Hutz vrací k romskému odkazu svých předků a vystupuje za práva Romů i za poznání jejich kultury.

Rozhovor s Eugenem Hutzem

Eugene Hutz, potomek ukrajinských Romů, který prošel z Kyjeva přes utečenecké tábory v západní Evropě až do multikulturního New Yorku. Za dobu existence kapely se z něj stala globální celebrita, která dává stovky rozhovorů, vystupoval s Madonnou na koncertu Life Earth, hrál v jejím režijním debutu Filth and Wisdom či po boku Froda Elijaha Wooda a ve svých výrocích si nebere žádné servítky.

V Praze jste začínali na Baráčnické rychtě, pak jste hráli v Roxy, Arše a nyní v Incheba Areně. Podobně vzrůstá zájem o vás po celém světě? Jaké to je?
Určitě nás to hodně naplňuje, celou dobu hrajeme stejný styl, se stejným zápalem a energií.

Vaše koncerty jsou známy právě velkou energií, divokou hudbou, kdy z vás pot jen stříká? Jak to vydržíte téměř každý den, když jste na turné?
Ne, nejsou v tom drogy, jestli se ptáte na tohle. Jsme profesionálové, víme, jak na to. Jsme to schopni vydržet a každý večer díky vášni, se kterou naši hudbu hrajeme. Jdeme do toho celou duší i tělem.

Připravujete nové studiové album?
Ano, vyjde v březnu a na pražském koncertu z něj budeme hrát několik nových skladeb.

Bude se lišit pražský koncert od letošního vystoupení na Rock for People?
Určitě. Na festivalech se vždy hraje kratší dobu, v Praze to bude normálně dlouhý koncert. Určitě to také nebude stejné i díky tomu, že každých pár týdnů koncertní program obměňujeme.

Nestýská se vám po menších klubech?
Snažíme se aspoň jednou týdně hrát v malém klubu. Je to jako psychoterapie, léčba duše. V malém prostoru při našich koncertech vzniká velmi šamanská atmosféra. Na druhou stranu ale vylézt na velké pódium před několika tisícový dav je vzrušující jiným způsobem. Velmi si to užíváme.

Vracíte se někdy na delší dobu na Ukrajinu, do země svých předků?
V současné době mi učarovala Brazílie a Latinská Amerika obecně. Již dva roky žiji střídavě v New Yorku a Rio de Janeiru. V Brazílii nacházím spoustu inspirace, je to výjimečná země. Mým snem je samozřejmě žít i na Ukrajině a vytvořit si takový magický trojúhelník – New York, Rio de Janeiro a Ukrajina.

Neplánujete nějakou další filmovou roli? Hrál jste v Madonnině filmu Filth and Wisdom, v jiném snímku pak spolu s „Frodem“ Elijah Woodem?
Určitě něco připravujeme. Film má pro mě ten problém, že nad ním nemáte kontrolu – zahrajete před kamerou, ale výsledek závisí na někom jiném. Co bych skutečně chtěl, je hrát hlavní postavu v nějakém filmu Emira Kusturici, to by mě hodně bavilo.

Co nyní posloucháte, jaká hudba vás baví?
Nyní hodně ujíždím na sambě – ne takové té turistické, mainstreamové, ale skutečné „old school“ sambě, která kvete v brazilském podzemí. Je podobná východoevropské, romské hudbě. Romové mají divošský způsob vytváření muziky. Pocházejí z kultury, kde hudba je jediným způsobem k přežití. Podobně jako reggae jejich hudba vznikla mezi chudými lidmi, kteří nemají nic jiného než ji. Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši. A takto je to i u samby, která je divoká, šamanská a punková. Doporučuji třeba kapelu Chico Science & Nação Zumbi. Z těch známějších pak jsou mými oblíbenci Manu Chao, Johnny Cash, Vladimír Vysockij a podobně.

Takže se nyní dočkáme, že vaše hudba bude mít latinsko-americkou chuť?
Latinsko-americká hudba byla vždycky součástí Gogol Bordello, mícháme vše, co je divoké, punkové a šamanské.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.