Lidovky.cz

Na Vyšehradě vzpomínaly dvě stovky lidí na Karla Čapka

Kultura

  14:33
PRAHA - Pražané dnes vzpomínali na Vyšehradě na jednoho z největších českých spisovatelů minulého století - Karla Čapka. U hrobu spisovatele v den 71. výročí jeho úmrtí se sešlo ke dvěma stům většinou starších lidí. Čapkův význam nejen jako spisovatele, ale i novináře připomněl publicista Jiří Černý a ukázku z jeho knihy O věcech obecných aneb Zoón politikon přečetl herec Miroslav Saic. Ale vůbec nejdříve si lidé vyslechli zvonkohru vánočních koled z chrámu Petra a Pavla.

Karel Čapek. foto: Lidovky.cz

Snad proto, že je nadcházející rok rokem volebním, organizátoři vybrali dílo o politice. Černý připomněl, že velký spisovatel říkával volební kampani "politický svinčík". "Chce-li kdo spasit a polepšit svět svým velikým politickým ideálem, ať nejprve spasí a polepší sebe sama a ten úzký okruh života, který osobně vyplňuje," soudil Čapek.

Čapek, který měl odpor k revoluční změně pořádků, násilí a komunistické omezenosti, v dnes připomínané knize také napsal: "Ostatně ať je to socialism, nebo ne: věřím v zespolečenštění výrobních prostředků a omezení soukromého vlastnictví, v organizaci výroby a spotřeby, v konec kapitalismu, v právo každého na život, práci, blahobyt a svobodu ducha, věřím v mír, ve Spojené státy světa a rovnost národů, věřím v humanitu, v demokracii a v člověka, amen."

Setkání u Čapkova hrobu, které se už stalo tradicí, je pro většinu účastníků pietního aktu příležitostí pozastavit se také u hrobů jiných českých spisovatelů, kteří na tomto hřbitově odpočívají. Skupinky lidí se zastavovaly také u hrobu hudebního skladatele Antonína Dvořáka, ale i u hrobky nakladatele Jaroslava Pospíšila, na které je napsáno, že by v ní mohl odpočívat Čapkův bratr Josef, kdyby nezemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsenu.

Knihy Karla Čapka i dnes vycházejí po celém světě. K nejkrásnějším patří jeho povídky. Nejznámějšími jsou ale protiválečné romány a hry, které byly aktuální hlavně v předvečer druhé světové války. Svým dílem je stál inspirativní jako někdo, kdo předvídal chmurnou budoucnost a varoval před ní. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu a nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev.

Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích a zemřel v Praze 25. prosince 1938. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Celý svět převzal slovo robot, které vymyslel pro divadelní hru R.U.R. Varoval v ní před nebezpečím zmechanizované společnosti. Před nekontrolovaným vývojem vědy varoval v románech Továrna na absolutno, Krakatit či Válka s mloky.

Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat k tomu, aby se trvale a s větší mírou uplatňoval duchovní vliv Karla a Josefa Čapkových, jejich odkaz filozofický, mravní a sociální, myšlenky humanismu a demokracie v pojetí Tomáše Garrigua Masaryka.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.