Lidovky.cz

Komedie Muži, co zírají na kozy je hlavně volným ringem pro Clooneyho

Kultura

  7:47
Film o Iráku - Smrt čeká všude - letos ovládl i Oscary. Někteří tvůrci se drží patriotismu (Zelená zóna), druzí zkouší odhalovat hrůzy konfliktu (Redacted). A jiní alternativně volí humor. Jako George Clooney a Grant Heslov v Mužích, co zírají na kozy.

George Clooney ve filmu Muži, co zírají na kozy foto: Spi

Komedie, jež je po Dobrou noc a hodně štěstí a Dubových palicích třetím společným projektem dvojice Clooney-Heslov, je stejně neuvěřitelná, jako je její český název náhodně dvojsmyslný.

Příběh o novináři, který se díky bývalému americkému špionovi dostane na stopu speciálním programům v armádě, jejichž cílem bylo vytvořit vojáky se schopností rytířů Jedi, ale jejichž temným odkazem se nakonec staly fotky nahých iráckých vězňů z Abú Ghraíb, volně vychází ze stejnojmenné knižní předlohy britského novináře Jona Ronsona. Na její obálce stojí: tohle je příběh o tom, co se stalo, když malá skupinka mužů - vysoce postavených v rámci amerických vojenských složek, vlády a výzvědných služeb - začala věřit velmi podivným věcem.

O filmu

Muži, co zírají na kozy (USA, 2009)

Scénář: Peter Straughan
Režie: Grant Heslov
Kamera: Robert Elswit
Hrají: George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Stephen Lang, Kevin Spacey a další
Distribuce v ČR: SPI
Premiéra v ČR: 1. 4. 2010

Ony "velmi podivné věci" odkazují k myšlence vzešlé z post-traumatického šoku z války ve Vietnamu - přeměnit americkou armádu pomocí principů hnutí New Age a paranormálních aktivit v organizaci, jež zbraně nahradí pozitivní energií a psycho-špiony. Ti by uměli číst myšlenky, procházet zdmi a někteří by dokázali zabít kozu pouhým pohledem. A kozy byly samozřejmě pouze začátek. Ronsonovo gonzo pátrání vede do dalších bizarních sfér a praktik americké armády a tajných služeb a kroutí se přes sektu Davida Koreshe i Guantánamo. Cesta je to často k neuvěření, i když řadu zdánlivě absurdních informací - jako existenci programu pro parapsychologický výzkum Star Gate - potvrdily CIA i americká vláda.

Vtipné a mrazivé zároveň
Stejně jako se armádě nakonec nepodařilo přeměnit se v organizaci beze zbraní, nepovedlo se debutujícímu režisérovi Heslovovi najít ten správný přístup, jak se s fantastickým materiálem popasovat.

Kličkuje mezi parodií a upřímností, komickými eskapádami a ukazováním na temné stránky americké vojenskovýzvědné mašinérie. Těžko říct, zda film chce něco zásadního sdělit, nebo se chtěli tvůrci v duchu hollywoodského gaučového liberalismu jen vydovádět.

Film je tak hlavně volným ringem pro George Clooneyho coby fiktivního agenta, jenž pustil svého vnitřního klauna ze řetězu a občas se baví tolik, že sabotuje případnou závažnost sdělovaného. Naproti tomu Stephen Lang je v roli na víru obráceného generála ledově přesvědčivý. Poprvé se s ním setkáme, když se (neúspěšně) snaží projít zdí. Jeff Bridges je zase jako hlavní guru náležitě rozšafný. U podobných filmů je vždycky možné z politických důvodů s řadou věcí nesouhlasit, jako odlehčená absurdní komedie snímek nicméně funguje. Ale nic moc víc. Je škoda, že se Clooney a Heslov ze svého gauče v Beverly Hills přece jen trochu víc nezvedli.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.