Lidovky.cz

Výstřední muzikant s citem pro melodii Elton John zahraje v Praze

Kultura

  12:00
PRAHA - Ztřeštěné kostýmy, bizarní paruky či brýle se stěrači. Britský zpěvák, pianista a skladatel Elton John si vždycky liboval ve výstřednostech. Ale s přibývajícími léty zůstává hlavně vynikajícím muzikantem, schopným podmanit si dav i jako šansoniér u piana. Ve čtvrtek to předvede pražským divákům.

Elton John (archivní foto z roku 2005) foto: Lidové noviny

Výrazné melodie a lyričnost jeho romantických balad mu zajistily pověst jednoho z největších hitmakerů všech dob. Za hudbu k filmu Lví král dostal Oscara. Za služby v hudbě a dobročinnost byl povýšen do šlechtického stavu.

Vyšel na australských známkách. Sir Elton Hercules John má aristokratické záliby a koníčky. Ale též deprese a prodělanou léčbu ze závislosti na drogách.

Jeden z nejbohatších Britů je velmi pracovitý. Za víc jak 40 let nahrál 44 alb, prodal na 250 milionů desek. Mezi nejznámější patří Elton John (1970), Tumbleweed Connection (1971), Madman Across the Water (1971) či Made in England z roku 1995. Poslední deska The Captain And The Kid patří prý k tomu nejlepšímu, co kdy stvořil.



Hit za hodinu

Říká se, že dokáže napsat hit za hodinu. Původně zpíval tenorem, dnes má spíš baryton. Jeho hra na piano je ovlivněná klasickou hudbou a černošskými gospely.

Někdejší oranžové vlasy a růžové silonky vyměnil za střízlivější image menšího zavalitého chlapíka za pianem. Pozornost budí také i nadále vztahem s kanadským režisérem Davidem Furnishem, se kterým se oženil v prosinci 2005. Furnish mu pomohl skoncovat s drogami.

Elton John, Rock in Rio Music Festival v Lisabonu (2010).

Talent prokazoval John již jako čtyřletý hoch za pianem. Zdědil ho po otci, který hrál na trubku v kapele královského letectva. Narodil se 25. března 1947 v anglickém Middlesexu jako Reginald Kenneth Dwight.

Jeho kapela Bluesology mu přinesla pseudonym, který sestával z křestních jmen jejích hráčů, Eltona Deana a Johna Baldryho. Známý začal být v roce 1970. S básníkem a textařem Berniem Taupinem vytvořili jeden z nejúspěšnějších autorských týmů v historii populární hudby.



Svět přijal postavu potřeštěného chlápka za pianem v uniformě se zlatými prýmky. Jeho písně spojovaly dojímavost amerického soulu s energií britského rocku. K vlastním hitům Rocket Man, Crocodile Rock nebo Daniel přidal beatlesovskou skladbu Lucy In The Sky With Diamonds.

Během 80. let 20. století se občas připomenul, třeba dojemným songem Sacrifice. V druhé polovině té doby prošel životní i tvůrčí krizí: "Byla to léta drog, litrů whisky a riskantního sexu s muži v éře AIDS." A taky čtyřletého manželství se studiovou techničkou Renatou Blauelovou.

V 90. letech truchlil s písní Candle In The Wind za tragicky zesnulou britskou princeznou Dianou tak zdařile, že se z písně stal nejprodávanější singl všech dob. Tvůrci vynesl v roce 1997 cenu Grammy. John zabrousil i do světa muzikálů, například s Timem Ricem napsal písně pro představení Aida. Kritika ocenila jeho album Songs From The West Coast (2001).



Pověstná je jeho podpora charitativních projektů, založení nadace na pomoc nemocným AIDS i boj za legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví.

Hudebně solupracoval s Johnem Lennonem, Billie Jean Kingovou, Bryanem Adamsem nebo Erikem Claptonem.

K jeho extravagantnímu stylu patří i mnoho mužských milenců. Tvrdí, že "lidé by měli být v sexu svobodní a vyzkoušet jakékoliv praktiky." Vlastní také impozantní sbírku luxusních vozů, z níž část rozprodal, další sbírky uměleckých předmětů a brýlí. Jeho měsíční výdaje údajně činí jeden a půl milionu liber (asi 46,7 milionu korun).

John dnes je celebrita par excellence. Má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a jeho vosková figurína je v londýnské sbírce Madame Tussaud.

V Praze vystoupil poprvé za hlubokého komunismu v roce 1984 v Paláci kultury. Pořadatelé prý tehdy nelibě nesli, když si dával nohy na klavír.

Do české metropole vkročil již v prosinci 1983 coby prezident a majitel anglického fotbalového klubu Watford, který později prodal. Naposledy tu hrál v červnu 2005.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.