Lidovky.cz

Jana Kirchner natočila písně, z nichž nedokázala 'vystřihnout ani notu'

Kultura

  9:58
PRAHA - Jako provokace tvůrců rozhlasových playlistů, kteří nechtějí vysílat skladby delší než čtyři minuty, působí nové album Krajina rovina slovenské zpěvačky Jany Kirschner. Nejkratší skladba V botách na opätku trvá přes pět minut a nejdelší Unesená téměř devět a půl minuty.

Jana Kirschner. foto: Lidové noviny

"Určitě to způsobilo velký rozruch nejen u rozhlasových dramaturgů, ale také u samotné vydavatelské firmy," uvědomuje si svůj krok proti nepsaným zákonům hudebního showbyznysu Kirschner.

Jako producenta si zpěvačka, žijící střídavě v Londýně a na Slovensku, vybrala Angličana Eddieho Stevense, který spolupracoval například se skupinami Freak Power nebo Moloko. Spolupráce s ním prý pro Kirschner bylo velkou uměleckou školou.



Na albu zůstaly i ruchy
"Vzala jsem své připravené jednoduché písničky a za pět dní jsme je ve studiu v Hranicích na Moravě nahráli a vzniklo velmi intimní a svobodné album, které podle mě láme všechny dosavadní hranice," řekla Kirschner. Dodala, že po dokončení nahrávání nedokázali z výsledné nahrávky 3"vystřihnou ani notu". Na nahrávce zůstaly i některé ruchy z nahrávacího studia.

"Pro nás to byl krásný zážitek, pět dní jsme se naplno věnovali hudbě a vznikl takový naturální projekt. Pracovali jsme prakticky bez pauzy, pouze jsme ráno chodili na dlouhou povinnou procházku," řekla Kirschner k nahrávce označované například jako psychedelický šanson nebo alternativní pop. K tomu přispívají i texty zabývající se různými podobami nepříliš šťastných lásek.

Jana Kirschner.

Nešťastná i drzá
"Ta holka je nešťastná, ale zároveň si myslím, že je na některých místech docela drzá," charakterizuje se jako autorka většiny textů i hudby. Své skladby Kirschner natáčela stejně jako v minulosti ve své kuchyni. "To, že tam skládám písničky, je moje jediné spojení s tímhle místem," smála se zpěvačka a příležitostná modelka, který ještě loni mluvila o tom, že její novinka bude podobná starší nahrávce V cudzom meste. Říká, že nechtěla žádnou zásadní změnu oproti své předcházející tvorbě, ale ta vyplynula z momentální situace a nálady.



"Neříkám, že je to směr, kterým se nadále budu ubírat, ale otevřelo mi to dveře k netušeným možnostem, kam až jsem schopna zajít" uvedla Kirschner. Podotkla, většina dnešních popových nahrávek je "přeplácaná" a tomu se chtěla vyhnout. Získala tak větší prostor pro svůj zpěv. Jednatřicetiletá rodačka z Martina, která se v necelých 17 letech zúčastnila soutěže Miss Slovensko, kde se probojovala do finále a skončila na pátém místě, se ještě letos představí na několika koncertech v České republice. Objeví se například na sérii koncertů Hradologie nebo na srpnovém festivalu v podhradí hradu Okoř u Prahy.

Kirschner své první eponymní album vydala v roce 1996. O rok později ji slovenská Hudební akademie ocenila titulem Objev roku. V roce 1999 získala cenu Grand Prix Radio, kterou udělují největší rozhlasové stanice na Slovensku. Zároveň zvítězila v anketě Zlatý slávik v kategorii Zpěvačka roku. V roce 2000 se prosadila na českém trhu deskou V cudzom meste. Spolupracovala s Petrem Hapkou a Michalem Horáčkem (hity Bude mi lehká zem a První noc v novém bytě) či Mirem Žbirkou (Oh Me, Oh Me). Loni se po pěti letech představila na samostatném koncertu v Praze a vydala výběr hitů The Best of Jana Kirschner.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.