Lidovky.cz

Masopustní masky se ucházejí o zápis do seznamu UNESCO

Kultura

  15:01
PAŘÍŽ - Tradiční masopustní průvody s maskami na Hlinecku se možná brzy dostanou na seznam nehmotného světového kulturního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Česko s desítkou dalších států nyní také prosazuje na seznam tradiční sokolnictví.

UNESCO bude o obou kandidaturách rozhodovat na svém zasedání od 15. do 19. listopadu v keňském hlavním městě Nairobi. Vyplynulo to z oficiálních webových stránek organizace.

Na takzvaném Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva již figuruje 166 tradic ze 77 zemí. Česko zatím zastupuje jen slovácký verbuňk - tanec mladíků odvedených na vojnu.

Masopustní radost

Vedle masopustních obchůzek s rejem maškar na Hlinecku, které se rozkládá na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor, se letos bude posuzovat 50 kandidatur. Mezi nimi je například francouzská gastronomie či španělská hudební a taneční kultura flamenco.

O zařazení sokolnictví vybraných zemí na prestižní seznam UNESCO usiluje Česko společně s Francií, Belgií, Španělskem, Marokem, Katarem, Mongolskem, Sýrií, Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jižní Koreou, upřesňují stránky UNESCO.

Sokolník Petr Oubrycht vypouští svého svěřence,samce Nazgula, křížence sokola loveckého a raroha velkého.

Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Tehdy zaznamenala nejvýraznější rozmach i domácí tradice sokolnictví, jejíž počátky spadají do doby Velkomoravské říše.

Zájem o tento způsob lovu začal upadat po vynalezení palných zbraní.

Nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví se zapisují tradice, kterým hrozí úpadek či zánik a které skupina obyvatel pokládá za součást svého kulturního dědictví. Kandidující státy se také musí zavázat, že toto dědictví budou zhodnocovat a dále podporovat jeho přenášení z generace na generaci.

Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO byl slovácký verbuňk zařazen v roce 2005, společně se slovenskou fujarou.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.