Lidovky.cz

Drtikolova 'Vlna' je zpět. Zloděj ji v Kalifornii neprodal

Kultura

  12:57aktualizováno  15:50
PRAHA - Fotografie Vlna od Františka Drtikola, kterou někdo před více než dvěma týdny odcizil, se vrátila zpět do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Cenné dílo se někdo pokusil prodat v Kalifornii, zástupci policie ho vrátili muzeu.

Vlna, slavná fotografie Františka Drtikola, zmizela z UPM

Bližší informace o pachateli však policie zatím nemá. "Pátrání pokračuje," komentuje vyšetřování policie..

Fotografie se do České republiky dostala z Londýna v úterý před půlnocí, ve středu ráno ji prozkoumali odborníci z Kriminalistického ústavu a z muzea a potvrdili, že se skutečně jedná o ukradené dílo. Snímek nebyl poškozen, ale nepodařilo se najít originální karton, z něhož jej zloděj vyřízl.

Čtěte také

Podezřelý zmizel z dohledu
Fotografie zmizela ze stálé expozice muzea v Praze v neděli 13. března, zaměstnanci ztrátu exponátu zjistili o den později. Policie zajistila stopy a kontaktovala světová muzea. O krádeži informovala v úterý 15. března média v češtině i angličtině. Zprávu si přečetla pracovnice mezinárodního registru kradených děl v indickém Dillí, která to oznámila řediteli této databáze Christopheru A. Marinellovi do Londýna.

František Drtikol

František Drtikol * 3. březen 1883, † 13. leden 1961, významný český fotograf a mystik tvořící v letech 1901 až 1935. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky, ale také svou duchovní praxí východních učení, především buddhismu. Je právem označován za Patriarchu českého buddhismu.

"Při pátrání po fotografii nám nejvíc pomohl kalifornský obchodník Joseph Bellow, kterému byla fotografie nabídnuta. Bellow kontaktoval registr v Londýně, ten oslovil muzeum a nás a následně se zahájily kroky k zajištění díla," řekl vyšetřovatel Tomáš Rubeš. Podle policistů vyšetřování krádeže zkomplikovala informace o nálezu fotografie v Kalifornii, kterou 23. března přinesl server Česká pozice.cz. Policie prý měla naplánovanou schůzku s podezřelým v určité evropské zemi, po medializaci případu ho ale ztratila z dohledu. Nyní po něm stále pátrá.

Ani dolar
Informaci, že podezřelý je Čech, nechtěl Rubeš potvrdit ani vyvrátit s ohledem na vyšetřování nechce policie nic konkrétního sdělovat.

Ředitelka muzea Helena Koenigsmarková uvedla, že pachatel musel být zřejmě člověk, který do muzea přišel s jasným a cíleným zájmem. Provedení krádeže však podle ní nesvědčí o zcela profesionálním přístupu. Nedá se tak odhadnout, zda dílo ukradl někdo ze specializovaného gangu.

Pachatel pravděpodobně za kradené dílo neutržil ani dolar, podle kriminalisty Rubeše obchodník od nabízejícího převzal fotografii s tím, že ji nabídne do aukce a až podle výsledku mu vyplatí peníze.

Nejslavnější verze v trezoru
Drtikol v polovině 20. let 20. století experimentoval s myšlenkou vlny a vytvořil několik pracovních verzí a jednu konečnou. "Nejslavnější a nejvíce vystavovaná definitivní verze této fotografie je bezpečně uložena v depozitáři muzea," uvedla už dříve Koenigsmarková.

Pojistná hodnota vzácné fotografie je zhruba 1,250.000 korun. Historicky nevyčíslitelnou hodnotu mají ale také její pracovní verze, tedy i ta odcizená. Koenigsmarková ČTK řekla, že vrácenou fotografii muzeum pravděpodobně uschová v depozitáři, znovu ji už zřejmě nevystaví.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.