Lidovky.cz

PEN klub ocenil dílo Jany Štroblové, překladatelky a básnířky

Kultura

  12:57
Letošní laureátkou ceny Vlastní cestou, kterou každé dva roky uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu za celoživotní dílo, se stala spisovatelka, překladatelka a básnířka Jana Štroblová.

Jana Štolbová foto: ČTK

Česká dvorní překladatelka ruské básnířky Mariny Cvetajevové si pamětní medaili, diplom a šek na finanční odměnu převezme ve dnes ve Valdštejnském paláci v Praze.

"Nikdy nepatřila k žádné ideové nebo generační skupině, byla vždycky svá, věrná svému vnitřnímu světu," zdůvodnila ocenění Štroblové tajemnice českého PEN klubu Libuše Ludvíková. Autorka čtrnácti původních básnických knih a nejméně stejného počtu překladů z čínské, tibetské a ruské poezie, napsala také několik prozaických děl a dětských knížek. Většinu její tvorby ale tvoří poezie.

Obavy o naši svobodu

Jana Štroblová je podepsána například pod básnickou sbírkou Protěž z roku 1958, Hostinec u dvou srdcí (1966) nebo Hlasy (1999). Asi nejsilnější básnickou výpovědí Jany Štroblové je nejnovější sbírka Úzkost na kost (2010), která odráží autorčiny obavy o osud duše světa a svobody.

Cena PEN klubu za celoživotní dílo, o které rozhoduje výbor této mezinárodní organizace, byla poprvé udělena v roce 1996 zároveň s Cenou Karla Čapka. Jako první ji dostal Adolf Branald, o dva roky později Jan Vladislav, poté filozof, geolog, spisovatel a publicista Jiří Krupička za knihy Renesance rozumu a Flagelantská civilizace. Od roku 2000 cena udělena nebyla.

O devět let později výbor Českého PEN klubu tuto tradici obnovil a začal cenu Vlastní cestou udělovat v každém lichém roce. První laureátkou se roku 2009 stala Bohumila Grögerová, básnířka, prozaička, překladatelka a autorka rozhlasových her a knih pro děti.

Günter Grass a Arnošt Lustig

Druhé ocenění tohoto sdružení českých spisovatelů, kterým je Cena Karla Čapka, je vyhlašováno v sudých letech a oceňuje mimořádné literární dílo. Porota zároveň přihlíží k tomu, aby laureát i jeho dílo přispěli k prosazování demokratických a humanistických hodnot.

Prvními laureáty tohoto ocenění se stali spisovatelé Günter Grass a Philip Roth při příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Dalšími oceněnými se stali Arnošt Lustig, Jiří Kratochvil, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Jiří Stránský a Václav Havel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.