Lidovky.cz

Hudební mistr westernů poprvé dirigoval v Praze

Kultura

  21:54aktualizováno  22:34
PRAHA - Několikanásobným bouřlivým potleskem vstoje ocenilo publikum legendárního italského skladatele a dirigenta filmové hudby Ennia Morriconeho. V beznadějně zaplněné Smetanově síni Obecního domu stanul poprvé v Česku za dirigentským pultem, odkud řídil Český národní symfonický orchestr (ČNSO) v nejslavnějších skladbách své kariéry.

Italský skladatel a dirigent Ennio Morricone vystoupil 14. července v Obecním domě foto: ČTK

Dvaaosmdesátiletý držitel Oscara za celoživotní dílo zvedl nadšené posluchače čtyřikrát ze sedadel a jako přídavky zopakoval ukázky z filmů Oběti války, Ostrov v ohni a Mise. Více než dvouhodinový koncert se ve stejném programu bude opakovat v pátek. I na něj byly vstupenky dlouho dopředu vyprodány.

PRAGUE PROMS

Festival Prague Proms se pořádá v Praze od 21. června a skončí 23. července gospelovým koncertem Gospel Showcase.

První polovinu dnešního večera vyplnila jedna z Morriconeho nejnovějších skladeb, kantáta Vuoto D'Anima Piena, kterou zkomponoval před třemi lety.

Vznikla k tisíciletí chrámu ve městě Sarsina na texty italských i světových mystiků. V Praze zazněla v české premiéře. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno, jehož čtyři sboristé v předních řadách v jedné z náročných částí skladby sbor pomohli dirigovat.

Známých filmových melodií se publikum dočkalo po přestávce. Byly rozděleny na válečné a sociální téma, poctu Mauro Bologninimu a Sergiu Leonemu a jeho spaghetti westernům. Zazněly například ukázky z oscarových filmů Bitva o Alžír, Podivné vyšetřování, Jak tvrdí Pereira, Oběti války, Ostrov v ohni nebo Tatarská poušť.

K vrcholům koncertu patřilo uvedení populárních skladeb z westernů Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě, na nichž Morricone spolupracoval s Leonem.

Právě tato hudba jej proslavila, bez spaghetti westernů by zřejmě nikdy nedosáhla takové popularity. Filmoví fanoušci mohli zavzpomínat v závěru koncertu i na úspěšný oscarový snímek Mise, z něhož zazněly tři skladby.

Metoda, přesnost a především láska

V loňském rozhovoru s ČTK Morricone uvedl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. Za svou padesátiletou úspěšnou kariéru se řídil zejména metodou a přesností.

"Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," řekl skladatel. Tehdy v Hostivaři natáčel s ČNSO hudbu k dvoudílnému italskému televiznímu filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.

Hudbu vždy povyšoval na úroveň filmu, vše podle něj záleží, v jakém stylu je snímek zpracován. Nelpí přitom podle svých slov na ustálených postupech. Jeho tvorba vychází z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie.

Syn pokračuje v otcových šlépějích

Velké naděje vkládá do jednoho ze svých čtyř dětí, syna Andrey, který je rovněž filmovým skladatelem a dirigentem. Manželka Maria, s níž je 55 let ženatý, jej doprovázela na všech pražských zkouškách orchestru a přihlížela i dnešnímu koncertu.

Morricone vytvořil hudbu k více než čtyřem stovkám televizních seriálů a filmů, z nichž jsou patrně nejznámější westerny. Je nositelem několika cen Grammy a Zlatých glóbů, pětkrát byl nominován na Oscara.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.