Lidovky.cz

Unikátní Bohorodičky opouštějí 'Rožmberky'

Kultura

  17:04
PRAHA - Unikátní dřevěná socha Madony ze středověkého oltáře opustí 11. srpna rozsáhlou pražskou výstavu o šlechtickém rodu Rožmberků. Spolu s ní se s prostory Valdštejnského paláce rozloučí také vyřezávaný reliéf Smrti Panny Marie.

Unikátní dřevěná socha Madony ze středověkého oltáře opustí 11. srpna rozsáhlou pražskou výstavu o šlechtickém rodu Rožmberků. foto: ČTK

O jedné z posledních možností, kdy mohou Pražané spatřit tato významná sakrální díla, informovala Kateřina Voleská z územního pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, které expozici spolupořádá.

Soška Madony z Trhových Svinů z roku 1520 se s českou metropolí rozloučí kvůli blížícímu se křesťanskému svátku Nanebevzetí Panny Marie, který se koná už 15. srpna. Ukázka výjimečného umu středověkých řezbářů byla na expozici vystavena v dočasně obnoveném oltáři z Trhových Svinů, který se dočkal své původní podoby po dlouhých 300 letech.

Pohyblivá křídla

"Oltář patří mezi největší zachované skříňové archy v České republice," okomentoval význam památky kurátor výstavy Roman Lavička. Ve středu oltáře je umístěna právě socha trůnící Panny Marie s Ježíškem na klíně. Součástí oltáře pak jsou i pohyblivá křídla, která mají na vnitřní straně umístěny deskové obrazy s výjevy ze života Panny Marie.

Pozdně gotický oltář plnil svůj účel celá dvě staletí a poté, co dosloužil, byl rozebrán na jednotlivé díly. Socha Panny Marie byla umístněna na novém barokním oltáři, křídla již ale použita nebyla. "Považujeme za velký úspěch, že se nám podařilo vytvořit velmi věrnou, i když jen náznakovou rekonstrukci monumentální podoby skříňového oltáře, který se v kněžišti tyčil až do výšky deseti metrů. Na krátkou dobu v historii jsou všechny části oltáře opět pohromadě," doplnil Lavička.

Bohorodička při poslední modlitbě

Neméně významným řezbářským dílem je i reliéf Smrti Panny Marie z Kájova, který zpodobuje Bohorodičku při poslední modlitbě v kruhu dvanácti apoštolů. Jeho historie sahá až do 90. let 15. století. "Často v přítmí a vysoko na oltářním nástavci si není možné řadu mistrovských děl středověkého řezbářství detailně prohlédnout tak dobře jako na výstavě.

Navíc vzhledem k zajištění ochrany před světlem, prachem či z liturgických důvodů nadlouho anebo již nikdy vystavena nebudou," uvedla Voleská.

Rod českých velmožů

Ambiciózní výstavní projekt Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami představuje podstatné momenty dějin rodu Rožmberků. Čítá stovky uměleckých děl, předmětů denní potřeby, mince, knihy, hudební nástroje, zbraně, vědecké pomůcky, archivní písemné dokumenty či archeologické památky. Výstava se ve Valdštejnské jízdárně zdrží až do 21. srpna.

Křišťálová lupa 2011
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.