Lidovky.cz

Německé filmy? RAF, dospívání a lepení vztahů

Kultura

  12:56
PRAHA - Festival německy mluvených filmů Das Filmfest se od 19. do 23. října uskuteční v pražských kinech Lucerna a Evald a bude pokračovat v Brně. V programu nahlédne za berlínskou zeď a dotkne se také eutanazie.

Rakouská režisérka Marie Kreutzer přiveze do Česka svůj debut Bez otce (Die Vaterlosen) foto: Reprofoto

Organizátoři představí aktuální a cenami ověnčené hrané i dokumentární snímky z Německa, Rakouska a Švýcarska. Také šestý ročník nabídne filmovým fanouškům čtyři festivalové sekce zaostřené na rebelující hrdiny i režiséry, téma smrti a umírání, události kolem berlínské zdi v 60. a 70. letech i na další významné historické události 20. století.

"Na festival stejně jako v předchozích letech zamíří hosté z řad filmových tvůrců i producentů," oznámila mluvčí přehlídky Silvie Marková. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethův institut s Rakouským kulturním forem v Praze a švýcarským velvyslanectvím. Podrobnosti k programu naleznou zájemci na adrese www.dasfilmfest.cz.

Uveden bude například hraný debut cenami ověnčeného dokumentaristy Andrease Veiela s všeříkajícím názvem Kdo, když ne my, který letos získal bronzovou německou filmovou cenu. Drásající milostný příběh ze druhé poloviny 70. let je úzce spjat s historickými událostmi, které předcházely v Berlíně útokům teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF).

Rovnou ze soutěžní sekce karlovarského festivalu zamíří na přehlídku snímek Lollipop Monster. Jeho režisérka Ziska Riemannová za osvěžující "pop-drama" s prvky komiksu o dospívání společensky vykořeněných kamarádek sklidila řadu uznání. Další lahůdkou bude historické drama Poll v režii Chrise Krause o zvratech v Evropě v létě roku 1914. Film získal řadu mezinárodních cen, hlavní představitelka Paula Beerová byla kritikou oceněna jako objev německého filmu.

Rakouská režisérka Marie Kreutzerová přiveze debut Bez otce, uvedený letos v rámci soutěžní sekce Berlinale. Některé snímky spojuje vážné téma umírání, jehož aktéři se ocitají "na prahu" jiného světa. Švýcarský snímek Nemocniční piráti vypráví o pětici teenagerů čekajících na ortel při léčbě rakoviny.

Na obou stranách zdi

Sekce nazvaná Die Mauer/Zeď připomene 50. výročí stavby berlínské zdi. Uvedena bude i satirická road-movie Gerharda Kleina z roku 1963 Sváteční řidiči, jejíž tragikomický podtón čekal desetiletí na přijetí ze strany německých diváků. Vykresluje absurditu životů rodin v 60. letech žijících na východní straně zdi. Autor scénáře Wolfgang Kohlhaase loni získal na Berlinale cenu Zlatý medvěd za celoživotní dílo.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.