Lidovky.cz

Svět filmu hledí k Benátkám

Kultura

  16:23
PRAHA - Hlavní událost podzimní filmové sezony v Evropě - benátský festival - právě začíná. V hlavní soutěži se představí především novinky zavedených tvůrců.

Střet titánů analýzy. Sigmund Freud (Viggo Mortensen, vpravo) a Carl Gustav Jung (Michael Fassbender) ve filmu Nebezpečná metoda. foto: Reprofoto

O letošních filmových Benátkách se zatím psalo především v souvislosti s českým úspěchem - prvního uvedení se tam mimo soutěž dočká adaptace komiksu Alois Nebel v režii Tomáše Luňáka. Pozornost mezinárodního publika je ale upřena k hlavní soutěži, která letos slibuje nová díla zavedených autorů, silné americké a pochopitelně i italské zastoupení a možná i nějaké velké návraty.

Předsedou poroty je letos americký režisér Darren Aronofsky, kromě něj budou filmy hodnotit ještě například hudebník David Byrne nebo uznávaný francouzský tvůrce André Téchiné. Letošní přehlídku otevře film Březnové idy, herec a příležitostný režisér George Clooney se v něm vrací k žánru politického dramatu, tentokrát v příběhu fiktivního prezidentského kandidáta, jehož semele politicko-mediální mašinerie - předobrazem pro hrdinu prý byl demokratický politik Howard Dean, který v roce 2004 chtěl vyzvat George Bushe.


Březnové idy

Známý kanadský veterán David Cronenberg, jehož proslavily filmy, v nichž se kombinuje analytický, až chladný pohled a drsný, někdy až šokující obsah, do Benátek přiveze svůj první historický snímek Nebezpečná metoda. Jeho protagonisty jsou Sigmund Freud, Carl Jung a krásná, leč labilní Sabine Sielreinová, jež se ocitne mezi soupeřícími "otci zakladateli" analýzy.

Na úspěch svého prvního filmu Persepolis se v Benátkách pokusí navázat ve Francii žijící íránská autorka Marjane Satrapiová. I ve snímku Kuře na švestkách se vrací k historii vlastní rodiny. Asijskou kinematografii budou zastupovat například ceněný tvůrce akčních snímků Johnnie To s novým filmem Život bez zásad nebo radikální japonský tvůrce Sion Sono, který se během natáčení soutěžního filmu Himizu do látky pokusil vtělit i čerstvou zkušenost z katastrofální tsunami.

Britský vizuální umělec Steve McQueen, jehož první film Hlad vzbudil velmi silný ohlas, představí novinku Hanba. Tématem má být sexualizace společnosti a její dopady na jednotlivce. Postkomunistickou Evropu bude v Benátkách zastupovat ruský klasik spirituálního filmu Alexandr Sokurov, který představí svou verzi Fausta. Exteriérové i ateliérové scény se natáčely v Česku.

Do festivalové soutěže se dostal i nový snímek amerického veterána Williama Friedkina (Francouzská spojka, Exorcista). Tvůrce, jemuž se už dlouho nedaří navázat na úspěch svých nejslavnějších děl, představí film Killer Joe. Hlavní postavou je texaský policista, který je zároveň nájemný vrah. Autor film charakterizuje jako variantu příběhu Popelky a slibuje velkou legraci.

Ocenění za celoživotní dílo bude v Benátkách uděleno italskému režisérovi Marku Bellocchiovi, na přehlídce se bude promítat nový sestřih jeho snímku Ve jménu otce z roku 1972. Dalším restaurovaným pokladem je snímek Už nemůžeme domů inspirativního amerického klasika Nicholase Raye.


zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.