Lidovky.cz

Co ještě skrývá Polanski? Přehlídka jej prověří

Kultura

  12:00
PRAHA - Čeští diváci mají poprvé oficiální možnost zhlédnout některé krátké a studentské filmy režiséra Romana Polanského. Ty na pražské přehlídce filmařovy tvorby doplňují soubor nejnovějších celovečerních snímků a výjimečných děl z 60. a 70. let.

Hnus (Repulsion), 1965 foto: Reprofoto

Do 12. října potrvá v Praze retrospektiva prací filmaře Romana Polanského, kterou zahájila ve středu večer ve Francouzském institutu projekce filmu Muž ve stínu. Současně byla v galerii institutu otevřena výstava unikátních plakátů k těmto filmům ze sbírek Muzea kinematografie v Lodži v různých jazykových verzích.

Podle organizátorů z Polského institutu a Francouzského velvyslanectví v ČR, kteří přehlídku připravili s lodžským muzeem a Národním filmovým archivem v Praze jde o jednu z nejrozsáhlejších prezentací tvorby tohoto světoznámého polského režiséra, herce a scenáristy s francouzským občanstvím. Projekce se uskuteční také v Biu Ponrepo.

Vedle už klasických děl světové kinematografie jako Nůž ve vodě, Hnus, Rosemary má děťátko a Pianista s nejlepšími světovými herci bude promítnuta také Pomsta Andrzeje Wajdy s Romanem Polanským v jedné z hlavních rolí. Polský institut uvede 18. října dokument o jazzmanovi a autorovi filmové hudby Krzysztofu Komedovi, který s Polanským spolupracoval na řadě filmů.

Nejnovější Polanského film Bůh masakru byl jedním z favoritů letošního festivalu v Benátkách. Snímek s Kate Winsletovou a Jodie Fosterovou v hlavních rolích je adaptací stejnojmenné divadelní hry francouzské autorky Yasminy Rezy. Režisér ho prý napsal v době, kdy byl v domácím vězení ve své chatě ve švýcarském městě Gstaad. Chtěl v něm odhalit to, co je politicky korektní, a ukázat, že pod pozlátkem je mnoho krutosti.

Roman Polanski

Režisér Roman Polanski

Jeden z nejznámějších světových režisérů se narodil 18. srpna 1933 v
židovské rodině, válku přežil v úkrytu nedaleko Krakova. Začínal jako
divadelní herec, později vystudoval režii na filmové škole v Lodži.

Za svůj celovečerní debut Nůž ve vodě z roku 1961 byl nominován na Oscara. Po tomto úspěchu se rozhodl emigrovat a od roku 1963 žil a tvořil ve Francii, Velké Británii a USA. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. Cenu si ale na slavnostním ceremoniálu v Los Angeles nepřevzal kvůli obavě, že bude ve Spojených státech zatčen kvůli trestnému činu, jehož se v roce 1977 dopustil v USA - měl pohlavní styk s nezletilou dívkou. V září 2009 byl kvůli tomu zadržen ve Švýcarsku, kam si přijel z Francie, kde převážně žije, pro cenu za celoživotní dílo. Z USA totiž před skončením soudního procesu utekl. Švýcarské úřady ho vsadily do domácího vězení, kde strávil několik měsíců; Bern loni v červenci rozhodl nevydat ho do USA.

O jeho případu vznikl v roce 2008 dokument Roman Polanski: Pravdivý příběh, který upozornil na nesrovnalosti v této kauze.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.