Lidovky.cz

Slovácké divadlo servíruje recepty z muchomůrek

Kultura

  10:00
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Slovácké divadlo v Uherském Hradišti dnes uvádí světovou premiéru dramatizace románu Denní dům, noční dům současné polské spisovatelky Olgy Tokarczukové.

Spisovatelka Olga Tokarczuková foto: archiv LN - Pavel Wellner

Režisérem poslední letošní novinky souboru je třinecký rodák Radovan Lipus, divadelní i televizní režisér a scénárista. Publiku v Uherském Hradišti se představí potřetí.

Hlavní představitelka hry - alter ego Tokarczukové - zaznamenává příběhy, které se odehrávají v jejím novém působišti, poloopuštěné vsi na pomezí česko-polských hranic. V její kronice ožívají legendy o světcích, osudech konkrétních obyvatel i o vlkodlacích, obsahuje také záludné recepty na jídla z muchomůrek.

Průvodkyní po tajemstvích lidských osudů a mýtech spojených s tímto krajem, v němž si zejména přistěhovalkyně uvědomuje nutnost vlastního zakotvení a získání kořenů, je jí vševědoucí parukářka Marta.

Polská strana Sudet

"Příběh pojednává o věcech, které byly, které jsou a které teprve budou. Pojednává o slunečné i temné stránce našich životů," řekl Lipus. Podle něj je pro inscenaci důležité i prostředí. Divadelníci si dokonce v srpnu udělali výlet do Kladska, území, jež před válkou patřilo Německu a žila na něm česká menšina.

Na konci války je ale obsadila sovětská Rudá armáda a předala jej do správy Polsku. Posunutí polských hranic na západ bylo odškodněním za ztrátu polských východních území odstoupených Sovětskému svazu. Tamní obyvatelé se stěhovali do Kladska, zatímco Němci byli odsunuti. "Je to polská strana Sudet, zvláštním způsobem vykořeněné pohraničí," popsal režisér místo, kam přijíždí hlavní hrdinka Aška na chalupu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.