Lidovky.cz

Rusové natočili film o Vysockém. Moc se nepovedl

Kultura

  17:00
MOSKVA - Jako zombie bez skutečného života působí podle kritiků postava Vladimira Vysockého, kterou v životopisném filmu Vysockij. Děkuji, že žiji ztvárnil herec Andrej Smoljakov.

Podoba Vladimira Vysockého v novém životopisném filmu foto: Reprofoto

Na plátnech ruských kin ožívá ruský herec, písničkář a básník Vladimir Vysockij. Kritici však počin režiséra Pjotra Buslova nechválí. Zmrtvýchvstání legendy, přirovnávané k ruskému Jimu Morrisonovi, či třeba Bobu Dylanovi, se nepovedlo. Tvůrci se podle kritiků příliš soutředili na to, aby se herec slavnému bouřlivákovi fyzicky dokonale podobal, a zcela zanedbali hlubší souvislosti.

"Na plátně mohou ožít jen hrdinové, které herci dokážou přeměnit v obraz. 'Jako živí' vypadají jen zombie," napsal list Kommersant. Ruský název filmu "Vysockij. Děkuji, že žiji" prý v tomto smyslu působí "mimořádně cynicky".

Zápletku tvoří epizoda z léta 1979, krátce před smrtí Vysockého. Producent Taškentské filharmonie je přistižen při pořádání koncertů "načerno" a výměnou za svobodu slibuje vydat do rukou sovětské tajné policie KGB "někoho vysokého". Populární herec a zpěvák tou dobou už přešel od alkoholu k morfiu a snaží se odjet do Paříže, kde ho čeká manželka a francouzští lékaři. Po varování od KGB však místo do Paříže míří do Buchary, kde však čím dál hůř snáší nedostatek morfia, a tak se ho chystá následovat moskevská milenka Táňa se spásnými ampulkami. KGB však díky odposlechům vše ví a chystá past.

Hrdina bez tváře

"Mohl to být film o narkomanu a alkoholikovi, o chuligánu, o hýčkaném disidentovi a buřiči, o divadelním a filmovém herci, který se stal národním idolem. Vysockého písničky si prozpěvovali všichni, od dálkových řidičů po stranické tajemníky, od kriminálníků po vědce.Mohl to být i film o básníkovi, o milenci," povzdechl si internetový list gazeta.ru nad tím, že tvůrci snímku se pro jistotu dotkli snad všech Vysockého podob, aby filmový hrdina nakonec zůstal bez vlastní tváře.

Klidně by se prý mohl jmenovat i jinak. Buřič nepronese jedinou pobuřující větu, přes vší popularitu zůstává nerozpoznán ve frontě na úřadu i na letišti, až do závěrečných titulků nezazní jediná celá píseň. Na plátně sehrává jen okrajovou roli, zatímco hlavním hrdinou se stává čestný a citlivý plukovník KGB, odhodlaný se prát o pravdu s nadřízenými.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.